banner

Zima dla dziecka…

Autor: Justyna Kruk

Jesień i zima to okres przeziębień i chorób. Niesprzyjające warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na organizm dorosłego człowieka, a co z dziećmi? Czy w okresie jesienno-zimowym nie powinny spędzać czasu na świeżym, często mroźnym powietrzu?

Nic bardziej mylnego!! Zarówno skóra jak i układ immunologiczny małego dziecka są inne niż u dorosłego człowieka. Gdy odpowiednio zadbamy o nasze Pociechy uchronimy je przed często pojawiającymi się w tym okresie przeziębieniami.

Podstawowe znaczenie ma dieta. Prawidłowo skomponowany jadłospis korzystnie wpłynie na kondycję układu immunologicznego dziecka.

Zimą w diecie dziecka powinny przeważać posiłki ciepłe, które dadzą uczucie rozgrzania i nasycenia. Nie możemy zapominać o urozmaiceniu posiłków! W tym okresie jest to trudniejsze niż wiosną czy latem, dlatego warto sięgać po warzywa i owoce mrożone lub domowe przetwory. Dodatek surówek jest bardzo istotny, gdyż właśnie w takiej postaci możemy dostarczyć niezbędne witaminy. Na szczególną uwagę zasługuje witamina C, która wpływa na aktywność i rozwój komórek odpowiedzialnych za stymulację układu immunologicznego (odpornościowego) organizmu. Działanie witaminy C wzmagają bioflawonoidy. Zapobiegają szybkiemu utlenieniu witaminy, przez co organizm lepiej ją wykorzystuje.

Witamina C wraz z bioflawonoidami występuje w brokułach, natce pietruszki, owocach cytrusowych, jabłkach.

Do produktów bogatych w witaminę C należą:

-czarne porzeczki
-truskawki
-poziomki
-jabłka
-owoce cytrusowe
-kiwi
-papryka czerwona
-brukselka
-szczypiorek
-natka pietruszki
-szpinak
-kalafior

W okresie zimowym dziecko powinno spożywać regularnie posiłki, dziennie powinno być ich 5. Komponując jadłospis dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym należy uwzględnić posiłki spożywane poza domem. Najczęściej rodzice nie mają wpływu na wartość odżywczą posiłków serwowanych przez przedszkola czy szkoły. Dlatego ważne jest, aby pozostałe posiłki były urozmaicone i miały odpowiednią wartość odżywczą.

W zimie na szczególną uwagę zasługuje również skóra dziecka.

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa, cienka i delikatna. Jako największy narząd odbiera bodźce z otoczenia. Dopiero około 3 miesiąca życia skóra niemowlaka przypomina skórę dorosłego człowieka. Wszystko to sprawia, że podstawą ochrony skóry jest pielęgnacja od pierwszych dni narodzin. Szczególnie skóra niemowląt narażona jest na różnego rodzaju otarcia, w związku z tym ubranka dzieci powinny być z delikatnych tkanin. Do codziennej pielęgnacji należy używać emolientów, które tworzą warstwę ochronną.

U małych dzieci mechanizm termoregulacji jest niedojrzały wszystko to sprawia, że nie potrafi chronić się przed zimą. W okresie zimowym skóra narażona jest szczególnie na podrażnienia, odmrożenia jak i przesuszenie spowodowane ogrzewaniem w domu. Wybierając produkty ochronne dla dzieci pamiętajmy, aby nie zawierały dużego % wody, były tłuste i przeznaczone do ochrony skóry dziecka zimą. Gdy wybór jest duży i nie możemy się zdecydować zawsze wybierajmy krem, który ma atest Instytutu Matki i Dziecka. Odpowiednio zabezpieczona skóra dzieci spowoduje, że zimowe wyjścia na świeże powietrze będą przyjemnością a nie mroźnym wspomnieniem.

Justyna Kruk
Kosmetolog

Przeczytaj także: Gdy za oknem mróz to w herbacie i na skórze miód!

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.