banner

Woda w diecie dziecka

Autor: Paulina Roziewska

Jak wiemy woda jest najzdrowszym płynem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie przyczynia się do powstawania próchnicy oraz otyłości, doskonale nawadnia. Już niemowlęta powinny zaspokajać swoje pragnienie właśnie wodą. Dzięki temu możemy ukształtować prawidłowe nawyki naszego dziecka. Woda będzie naturalnym wyborem dziecka, jeśli od początku nauczy się po nią sięgać. Teraz pojawia się pytanie: czy wiemy, jaką wodę możemy podawać?

• Woda butelkowana

Woda butelkowana jest zdecydowanie najbardziej bezpieczna dla niemowląt. Najlepiej by posiadała pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i dziecka. Woda niskozmineralizowana źródlana, zawierająca do 500 mg/l składników mineralnych, niskosodowa (poniżej 20 mg/l) doskonale nadaje się do przygotowania dań dla maluszka. Pamiętajmy, że dziecko powinno ją pić po przegotowaniu. Po ukończeniu pierwszego roku życia, kiedy układ pokarmowy i odpornościowa został już w pełni ukształtowany, możemy podawać wodę butelkowaną bez gotowania.

• Woda filtrowana

Woda filtrowana jest także świetnym rozwiązaniem. Możemy użyć specjalnego dzbanka z filtrem lub uzbroić nasz kran w odpowiedni sprzęt. Specjalne filtry węglowe usuwają z wody kranowej większość niekorzystnych dla organizmu zanieczyszczeń. Dzięki niemu zawsze będziemy mieć świeżą i czystą wodę do picia. Pamiętajmy, że tak jak woda butelkowana, woda z kranu powinna być także przegotowana przed podaniem dziecku, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Poza tym filtrowanie wody za pomocą filtra węglowego zabezpiecza nasz czajnik przed osadzaniem się kamienia. Do wody możemy dodać odrobinę soku z pomarańczy lub cytryny, dzięki temu będzie miała nieco bogatszy smak.

• Woda oligoceńska

Czyli nic innego jak woda ze studni głębinowej. Tylko świeża nadaje się do picia. Jest nietrwała. Należy ją zużyć w ciągu 24 godzin od poprania ze studni. Zadbajmy o czystość zbiorników, w których woda jest przechowywana. Niestety bardzo szybko zaczynają rozmnażać się w niej bakterie. Jej ogromną wadą jest to, że nie do końca wiemy, jaki posiada skład, choć zapewne jest czysta. Z powodu nie znanego składu woda oligoceńska nie powinna być podawana bardzo małym dzieciom.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Woda czy sok?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.