banner

Uwaga cukier…

Autor: Marlena Maciejewska

Niestety nasze dzieci wraz z dietą spożywają coraz większe ilości cukru. Wiele z nich nie wyobraża sobie życia bez słodyczy, a przyczyną tego jest słodkie uzależnienie od białych kryształków. Nadmierne spożycie cukru wiąże się z mnóstwem negatywnych skutków zdrowotnych. Co grozi naszym dzieciom? Przede wszystkim grozi im otyłość, a otyłość z kolei jest przyczyną rozwoju wielu chorób. Otyłość może doprowadzić do cukrzycy typu 2. Do niedawna cukrzyca typu 2, dotyczyła jedynie dorosłych, teraz chorują na nią coraz młodsze dzieci. Cukier w dużych ilościach przyczynia się do próchnicy, trudnościach w nauce, braku koncentracji, osłabieniu kości czy też wahań poziomu glukozy w organizmie.

Nadmiar cukru wywiera silny negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu, powoduje senność i rozdrażnienie. Ten, który zawarty jest w słodyczach, to cukier prosty, po spożyciu słodkiej przekąski szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi, po czym bardzo szybko spada. A w konsekwencji nasze dzieci znowu są głodne i sięgają po kolejne słodkości. I tak bez końca – to błędne koło.

Słodkie kryształki mocno zakwaszają organizm, a ten z kolei dąży do wyróżnia równowagi kwasowo-zasadowej pobierając znaczne ilości wapnia z kości. Skutkuje to odwapnieniem kości.

Cukier jest wszędzie, w sokach, kolorowych napojach gazowanych, batonach, czekoladzie, ciastkach i ciasteczkach a nawet jogurtach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że znajduje się w danym produkcie. A jeśli już wiemy, to nie zdajemy sobie sprawy ile tego cukru tam jest.
Polskie dzieci tyją na potęgę, są wśród europejskiej czołówki najbardziej otyłych dzieci. Czas temu zapowiedz, czas na zmiany, czas zwrócić uwagę na to, co jedzą i piją nasze maluchy.

Co ze śniadaniem?

Zazwyczaj na pierwszy posiłek w ciągu dnia przygotowujemy dla dziecka płatki na mleku. Czekoladowe kuleczki, kukurydziane płatki, miodowe kółeczka czy kwadraciki z owocami... zachęcają swoim wyglądem, smakiem czy też łatwością przygotowania. Wystarczy zalać je mlekiem i posiłek gotowy..ale co dalej? Czy to idealne śniadanie dla Twojego malucha? Z pewnością odpowiedź brzmi –NIE. Czy zdajesz sobie sprawy, co znajduję się w tych płatkach.
W 100 g czekoladowych płatków znajduje się aż 7 kostek cukru, przeciętna 30 gramowa porcja zawiera ok. 9 g cukru. Zapewne na takiej porcji się kończy.

A „owocowy” jogurt, czy rzeczywiście jest owocowy? W małym jogurcie znajduje się ok. 4 kostek cukru i brak w nim prawdziwych owoców, zdobią one jedynie opakowanie.

A co z drugim śniadaniem?

Często wielu rodziców, z racji braku czasu nie jest w stanie przygotować dziecku drugiego śniadania. A im nie trudno wybrać w szkolnym sklepiku pomiędzy słodkim czekoladowym batonikiem, pączkiem a zdrową kanapką z warzywami.

W batoniku czekoladowym z orzechami jest ok. 5-7 kostek cukru, a w czekoladowym wafelku 9 kostek cukru. Słodki rogalik zawiera aż 11 kostek cukru.

Napoje?

W ciągu dnia nasze pociechy piją owocowe soki, kolorowe napoje gazowane lub smakowe wody a tu dopiero zaczyna się ogromny problem.

Soki owocowe, te z kartonu to sam cukier. Często myślimy, że dając taki soczek dziecku dostarczymy do jego organizmu wiele witamin. Nic, bardziej błędnego, cukier hamuje wchłanianie witamin, a dodatkowo powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, podsumowując - soki dostarczają jednie cukru i zbędnych kalorii. W litrowym soku jabłkowym znajduje się ok. 23. kostek cukru. Jasne jest to, że taki sok w ciągu dnia znikanie cały. A co w sokami przecierowymi? W 300 ml buteleczkach – znajdziemy aż 7 kostek cukru.

Zamiast podawać dziecku sok, dajmy mu owoc, który jest źródłem witamin, błonnika i wielu cennych składników mineralnych.

Rodzicu a co z colą? W małej puszce znajduje się 7 kostek cukru, a w 2litrowej butelce 42 kostki cukru. A teraz odpowiedz sobie na pytania, ile i jak często Twoje dziecko spożywa tego typu napoje. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tego typu produkty skrywają tyle cukru i powodują wzrost kalorii w diecie.

Jak zapewne zauważyliście wasze dzieci w ciągu dnia mogą pochłaniać ogromne ilości cukru, niekoniecznie jest to być cukier widoczny. Słodkie płatki na śniadanie, batonik w szkole i litrowy sok zapewne nieraz pojawiają się w menu dziecka. Taka słodka mieszanka dostarcza Twojemu dziecku ponad 30 kostek cukru. A to, zapewne tylko mała cześć tego, co spożywa przez cały dzień. Dzieci lubią słodycze, tego nie unikniemy, ale możemy zaproponować im mnóstwo ciekawych, słodkich a przede wszystkim zdrowych zamienników.

Ciastka, batoniki owsiane i inne przekąski przygotowane samemu ze zdrowych produktów staną się zarówno smaczną jak i zdrową alternatywną dla typowych słodyczy.

Polecam do wspólnego przygotowania przepyszne chrupiące kuleczki.

80 g otrębów pszennych
80 g otrębów owsianych
Łyżeczka pestek dyni
6 suszonych moreli
6 suszonych śliwek
Garść suszonej żurawiny
Kilka rodzynek
2 łyżki miodu
1 białko jajka

Morele, śliwki należy pokroić w drobną kosteczkę. Utrzeć białko jaja, wszystko razem połączyć w jednolitą masę i na 30 min. umieścić w piecu.

Smacznego :)

Marlena Maciejewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Napoje energetyzujące nie dodają dzieciom skrzydeł

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.