banner

Kiedy dziecko jest niejadkiem

Autor: Marzena Orłowska

Dla wielu mam stresującym momentem jest, gdy dziecko ma mniejszy apetyt albo odmawia jedzenia. Czasem przyczyny są zupełnie zwyczajne. Może to być duży upał czy ząbkowanie. Zdarza się również, że brak apetytu u małego dziecka może sygnalizować zbliżającą się infekcję lub alergię. Trzeba również pamiętać, że apetyt dziecka zmienia się wraz z wiekiem. W pierwszym półroczu dziecko zazwyczaj je najwięcej i najchętniej. Pod koniec pierwszego roku życia, dzieci na ogół potrajają wagę urodzeniową, a w drugim roku życia, te które były okrąglutkie, wyciągają się w górę.
Drobny wygląd dziecka nie musi świadczyć o chorobie. Większość niejadków to dzieci rodziców, którzy przesadnie troszczą się o dietę malucha. A jak twierdzą lekarze, zdrowe dziecko, nawet jeśli zdaniem rodziców prawie nic nie je, to na pewno się nie zagłodzi. Trzeba pozwolić dziecku na odrobinę spokoju i swobody i nie biegać za nim z każdą łyżeczką zupki.

Jak rozbudzić apetyt u dziecka?

1.Nie karm dziecka przez sen butelką. Efektem tego jest rozregulowanie mechanizmu zaspokajania głodu i sytości. Dziecko przestaje dostrzegać, kiedy chce jeść i nie sygnalizuje głodu.

2. Pozwalaj dziecku jeść tyle, ile chce. Nie zwracaj przesadnej uwagi na to, że maluch nie zjadł obiadu, do kolacji na pewno zgłodnieje.

3. Nie czekaj zbyt długo z wprowadzeniem nowych smaków do diety dziecka. W pierwszym roku życia dziecko jest ciekawe nowości kulinarnych i dość łatwo przyzwyczaja się do nowych smaków i konsystencji. Trzeba jednak wybrać odpowiedni moment. Dziecko powinno być spokojne, lekko głodne.

4. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Nie nakłaniaj, nie przekupuj, nie każ. Duże zamieszanie wokół jedzenia i stołu spowoduje, że żołądek dziecka ściśnie się jeszcze bardziej. Dla starszego dziecka takie nastawienie rodziców, może stać się kartą przetargową i sposobem na uzyskanie zainteresowania rodziców.

5. Jak tylko dziecko opanuje postawę siedzącą, należy sadzać je do wspólnych posiłków przy stole. Jedząc z rodzicami przy stole, dziecko podpatruje jak robią to dorośli i czerpie z jedzenia radość.

6. Ogranicz dziecku soki i słodkie napoje. Zastąp je wodą mineralną, na początku stopniowo je rozcieńczając. Soki, w szczególności te przecierowe są sycące, dlatego dziecko po wypiciu szklanki lub dwóch nie chce zjeść posiłku.

7. Zlikwiduj przekąski, nawet jeśli uważasz, że to jedyne produkty jakie je dziecko. Maluch może nie mieć ochoty na główne posiłki, dlatego że ciągle podgryza.

8. Motywuj dziecko do samodzielnego jedzenia. Gdy dziecko będzie mogło trzymać łyżeczkę czy widelec, wówczas zje z większym smakiem. Samodzielność jest bardzo ważna dla każdego dziecka, ponieważ chętniej podejmuje się nowych wyzwań, powtarza je i jest z nich dumny.

9. Dbaj o różnorodność na talerzu. Pamiętaj, że najpierw je się oczami. Urozmaicaj potrawy, by wyglądały kolorowo. Możesz stworzyć z jedzenia jakąś postać, zwierzę lub dowolny kształt, który wzbudzi w dziecku zainteresowanie do spożycia posiłku.

10. Nie nakładaj dziecku na talerz zbyt dużych porcji. Może to zniechęcić dziecko do jedzenia i trudniej będzie mu zjeść z apetytem.

Aby rozbudzić w dziecku łaknienie potrzeba czasu i cierpliwości. Dopiero po kilku tygodniach zauważalne będą zmiany w podejściu dziecka do jedzenia. Jednorazowym brakiem apetytu u dziecka nie trzeba się zbytnio przejmować. Podobnie jak dorośli tak i dziecko nie zawsze jednakowo odczuwa głód. Jeśli jednak sytuacja taka trwa dłużej, wówczas warto poradzić się pediatry.

Marzena Orłowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Niejadek - 8 miesięcy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.