banner

Fenyloketonuria

Autor: Agnieszka Tokarz

Jest chorobą metaboliczną, wrodzoną, dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny. Polega na niezdolności przemiany przez organizm aminokwasu egzogennego- fenyloalaniny- w kolejny aminokwas tyrozynę, czego przyczyną jest deficyt odpowiedniego enzymu produkowanego przez komórki wątrobowe. Szacuje się, że w Polsce występuje rzadko około 1:8000 urodzeń, postać klasyczną tej choroby diagnozuje się u 97% przypadków.

Ze względu na blok metaboliczny i nagromadzeniu w organizmie fenyloalaniny głównie leczy się tą chorobę poprzez dietę ubogą w ten aminokwas. Po wykryciu, odpowiedni sposób żywienia wprowadza się już w I-szym miesiącu życia, najczęściej około 7-10 dnia od porodu.

Wskazaniem do wprowadzenia diety niskofenyloalaninowej jest stężenie fenyloalaniny > 0,6 mmol/l (10mg/dl). Podaż aminokwasu z dietą, jest indywidualna i zależy od wieku pacjenta, masy ciała, czy ciągle monitorowanego we krwi poziomu fenyloalaniny. Dieta niskofenyloalaninowa obowiązuje przez całe życie (reżim kontrolny do 6 -10rż). W początkowych latach życia jest oparta o gotowe preparaty mlekozastępcze wolne od fenyloalaniny lub ubogie w ten aminokwas (hydrolizaty białkowe lub mieszaniny syntetycznych aminokwasów, pełnowartościowe lub cząstkowe).

Musimy pamiętać, że nieprzestrzeganie diety grozi poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Zwłaszcza jeśli chodzi o układ nerwowy malucha, we wczesnych fazach rozwoju, prowadzi do jego uszkodzenia, zaburzeń neurologicznych i upośledzenia umysłowego oraz opóźnienia rozwoju fizycznego.

Zapotrzebowanie na białko, energię i fenyloalaninę u dzieci

Produkty zalecane i przeciwwskazane w fenyloketonurii

Do produktów zalecanych zaliczamy: Oleje roślinne, cukierki owocowe, cukier, lizaki, wody mineralne, zagęstniki(mączka chleba świętojańskiego, pektyny, karagen, agar, guar , guma arabska)

Do produktów zalecanych w ograniczonych ilościach zaliczamy: Masło, margaryna, warzywa, ziemniaki, owoce, dżemy, powidła, miód, ryż, wypieki i wyroby z mąki niskobiałkowej, tapioka, sorgo

Do produktów przeciwwskazanych zaliczamy głównie: Mięso, wędliny, drób, ryby, mleko dozwolone (do 2.rż), produkty mleczne, suche nasiona roślin strączkowych, tradycyjne produkty zbożowe, orzechy, siemię lniane, mak, czekolada, żelatyna, Aspartam

Podsumowując:

1.Unikamy diety wysokobiałkowej zawierającej aminokwas fenyloalaninę.
2.Korzystamy z gotowych i sprawdzonych preparatów odpowiednich do danej choroby.
3.Spożywamy produkty niskobiałkowe, dozwolone w postaci naturalnej.
4.Kontrolujemy ilość spożywanego aminokwasu poprzez regularne badania kontrolne.

Agnieszka Tokarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Jak nauczyć naszą pociechę jeść warzywa?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.