banner

Dieta niemowlaka- 7 miesiąc

Autor: Magdalena Walania

Karmienie piersią jest najbardziej naturalną metodą żywienia noworodków i niemowląt, która zapewnia dziecku właściwy rozwój. Według wytycznych WHO, jeśli nie ma większych przeciwwskazań, każde niemowlę powinno być wyłącznie karmione piersią do 6 miesiąca życia. Po tym okresie można rozpocząć stopniowe rozszerzanie diety maluszka, pamiętając aby kontynuować karmienie piersią, tak długo jak będzie to pożądane przez mamę i jej dziecko. Z kolei, posiłki uzupełniające dietę niemowlęcia należy wprowadzać najwcześniej w 5 miesiącu jego życia, a najpóźniej w 7.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, po ukończeniu 7 miesięcy przez naszego smyka, jego dietę możemy poszerzyć dzięki:

· Wprowadzeniu 2-3 posiłków uzupełniających (orientacyjna wielkość porcji – 180 ml), które powinny powoli zastępować mleko.

· Włączeniu do jego żywienia nowych produktów, takich jak: jogurt naturalny, ser twarogowy, naturalne kefiry, ryby, kasze oraz pieczywo,

Należy jednak pamiętać, aby nowe produkty były włączane do jadłospisu naszej pociechy pojedynczo oraz w małych ilościach ( po 3-4 łyżeczki) przy zachowaniu odpowiednich odstępstw czasowych. Takie postępowanie pozwoli nam na wykrycie ewentualnej reakcji alergicznej po spożyciu konkretnego produktu. Wprowadzając nowe smaki i potrawy do żywienia maluszka należy pamiętać o tym, aby łączyć je smakami i daniami, które dziecko już zna. Przykładem takiego połączenia może być mleka matki, bądź modyfikowanego, ze zbożami. Również stałe pory posiłków oraz ich odpowiednia konsystencja (unikajmy posiłków, które będą zawierały np. duże ilości grudek. Takiego dania nie zjadłby nawet dorosły, a co dopiero nasze niemowlę) zwiększą naszą szansę na sukces w zaakceptowaniu nowych produktów żywnościowych przez dziecko. Ważne jest, aby każdy rodzic pamiętał o tym, że to on decyduje CO jego mały podopieczny zje, a nie ILE. Duży, i częstym, błędem popełnianym przez młodych rodziców jest zmuszanie swojego dziecka do zjedzenia całego posiłku. Spokojnie, maluszek na pewno pokaże po sobie kiedy będzie głody czy najedzony.

Przykładowe dania dla 7 miesięcznego maluszka:

Obiad:

Zupa krem z groszku (na mięsku)

Składniki:

  • 1 marchewka,
  • Jedna garść mrożonego/świeżego groszku ,
  • Pół pietruszki,
  • Pół batata,
  • 100g piersi z indyka,
  • Łyżeczka masła,

Sposób przygotowania:

Pierś z indyka obrać z błonek i ugotować w wodzie. Wszystkie warzywa obrać i pokroić (za wyjątkiem groszku naturalnie) na mniejsze kawałki, następnie zalać je wodą i gotować aż staną się miękkie. Do ugotowanych warzyw dodać mięsko oraz łyżeczkę masła. Całość na koniec zblendować. Zupkę można podać z dodatkiem łyżki jogurtu naturalnego.

Deser:

Puree z banana i mango

Składniki:

  • 1 banan,
  • 1 nieduże mango,

Sposób przygotowania:

Po obraniu banana i mango, zblenduj całość. Gdyby puree okazało się zbyt gęste dodaj do niego odpowiedniej ilości wody do uzyskania nieco rzadszej konsystencji. Podawać zaraz po przygotowaniu. Jednak bez większej obawy takie puree możemy przetrzymywać w hermetycznym opakowaniu w naszej lodówce przez około 3 dni. Dzięki temu będziemy mogli po niego sięgnąć w „kryzysowej” chwili.

mgr Magdalena Walania

Dietetyk

Przeczytaj także: Menu Dla Dziecka 7 Miesiąc - 1 Dzień

Tutaj Zamówisz: Pełnowartościowe Menu dla Swojego Dziecka na 30 dni. Opracujemy indywidualne wskazówki jak rozszerzyć dietę, uwzględnimy sposób karmienia, produkty wprowadzone, lubiane przez Twoje Dziecko. Zapraszamy.

Tutaj znajdziesz więcej przepisów: Przepisy dla Niemowląt od 7 miesiąca.

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.