banner

Ciekawostki żywieniowe

Autor: Monika Hajduk

Więcej ciekawostek żywieniowych znajdą Państwo na stronach podanych w źródłach.

Czy wiesz, że słodycze podawane dziecku działają na na niego niczym narkotyk?

Według badań opublikowanych w badań opublikowanych w "Archives of General Psychiatry" samo spojrzenie na plakat przedstawiający czekoladowy batonik może aktywować w mózgu te same obszary, które u narkomana aktywuje widok kokainy, a pewne produkty spożywcze mają działanie uzależniające. Może to po części wyjaśniać trudności, jakich doświadczają ludzie usiłujący pozbyć się zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że nieprawidłowe nawyki wykształcone w dzieciństwie skutkują nadwagą i otyłością w wieku dorosłym.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Czy wiesz, że dieta matki wpływa na dietę dziecka?

Sposób odżywiania się matki ma największy wpływ na zwyczaje żywieniowe dzieci - uważają naukowcy z USA. Podczas badania, które przeprowadził prof. Mildred Horodynski z Michigan State University's College of Nursing, sprawdzono sposób odżywiania się blisko 400 kobiet o niskich zarobkach i ich dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia. Okazało się, że maluchy są mniej skłonne do spożywania owoców i warzyw ponad cztery razy w tygodniu, jeśli matki nie przyjmowały takiej ilości lub jeśli uważały swoje dzieci za wybredne.To, co jedzą matki i w jaki sposób, stanowi najistotniejszy czynnik decydujący o tym, po jakie produkty będą sięgały dzieci.

Źródło: "Public Health Nursing", NIC

Czy wiesz, że niezdrowa dieta źle wpływa na inteligencję dzieci?

Badania na 4 tys. dzieci opublikowane w "Journal of Epidemiology and Community Health" dzieci, które jedzą dużo przetworzonej żywności, np. chipsów i słodyczy, mają nieco niższy iloraz inteligencji niż rówieśnicy na zdrowszej diecie.

Okazało się, że maluchy, które w wieku 3 lat jadły dużo przetworzonej żywności - bogatej w niezdrowe tłuszcze typu trans (można je znaleźć w słodyczach, chipsach, potrawach smażonych) oraz w cukry proste - miały nieco niższe IQ (o kilka zaledwie punktów) w wieku 8,5 lat niż rówieśnicy, którzy jedli dużo warzyw, owoców, węglowodanów złożonych, ryb.

Rozwój mózgu przebiega znacznie szybciej we wczesnym okresie życia, kiedy to przyrasta najwięcej komórek nerwowych, stąd nawyki żywieniowe we wczesnym dzieciństwie mogą mieć długoterminowe skutki. Wyniki badań wskazują, że więcej młodych rodziców wymaga edukacji na temat zdrowego żywienia dzieci.

Źródło: Nauka w Polsce, PAP

Przeczytaj także: Zespół metaboliczny zaczyna się w dzieciństwie

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.