banner

Bezpieczeństwo żywności zaczyna się w domu

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Przygotowując posiłki w domu, zachęć swoje dziecko do pomocy, zwiększy to waszą więź, pozostawi pozytywne wspomnienia, ale też jest świetną okazją do nauki praktycznych umiejętności. Pokazując dziecku różne techniki kulinarne należy być pewnym, aby włączyć do tej nauki także sposoby na uniknięcie chorób pochodzących z żywności. Prawidłowe obchodzenie się żywnością ma miejsce w całej kuchni i dotyczy wszystkich narzędzi oraz urządzeń, z których korzystamy.

Oto cztery proste wskazówki jak uniknąć zakażeń żywnością:

1. Czystość – myj często ręce

Czystość rąk nie tylko zapobiegnie zakażeniom pochodzącym z żywności, ale też może zmniejszyć rozszerzanie się powszechnego przeziębienia i grypy. Ręce należy myć mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund przed i po przygotowywaniu jedzenia.

2. Oddzielaj – trzymaj surowe produkty oddzielnie z tymi gotowymi do zjedzenia.

Zanieczyszczenie krzyżowe mogą pojawiać się przy nieprawidłowym przechowywaniu żywności w lodówce, oraz nieprawidłowym jej przygotowywaniu. Ucząc dziecko, można użyć kolorowych desek, podkładek, pojemników, aby różne kolory oznaczały różnego typu produkty, które trzeba od siebie oddzielać, tak, aby sok z surowego mięsa, przypadkowo nie kapał na owoce, sałatę czy inne gotowe produkty. Pozwól dziecku wybrać kolor deski, na której będzie krojone surowe mięso, a które będzie używane do innych produktów. Pamiętaj aby ugotowane jedzenie nie znalazło się ponownie na tym samym talerzu, desce, na którym trzymane było surowe jedzenie.

3. Gotowanie – prawidłowe temperatury.

Gotowanie jedzenia do zalecanych, prawidłowych minimalnych temperatur jest konieczne, aby zabić potencjalnie szkodliwe bakterie. Tak naprawdę jedynym sposobem, aby sprawdzić czy temperatura pożywienia jest prawidłowa jest użycie termometru spożywczego. Dotyczy to także kontrolowania temperatury potraw odgrzewanych, w których mikroorganizmy mogły się rozwinąć podczas przechowywania.

4. Chłodzenie – schłodzenie natychmiast do temperatury 4oC lub mniejszej.

Schładzać produkty należy możliwie jak najszybciej, aby ograniczyć rozwój bakterii. Lodówka powinna być nastawiona na temperaturę 4oC lub mniejszą, a zamrażarka na – 18oC lub mniejszą. Dziecko może dla Ciebie odczytywać podaną temperaturę na lodówce, dzięki temu łatwiej zapamięta, kiedy jest ona odpowiednia. Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych może zapobiec zakażeniom pochodzącym z żywności.

Psujące się jedzenie nie jest bezpieczne do zjedzenia, jeśli zostały zostawione w niebezpiecznym miejscu o temperaturze 4 – 60oC na więcej niż dwie godziny.
W ocenie bezpieczeństwa żywności nie zawsze można polegać na tym jak ona wygląda, pachnie czy smakuje. Jedzenie może się psuć lub rozwijać się mogą niebezpieczne bakterie, na dług przed tym jak oznaki takiej sytuacji będą widoczne. Wielkość zakażeń pochodzących z żywności jest ogromna każdego roku. Korzystanie z tych 4 rad pomoże uchronić rodzinę przed ewentualnym zakażeniem.

Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Zespół metaboliczny zaczyna się w dzieciństwie

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.