banner

Aktywność fizyczna u dzieci

Autor: Karolina Macała

Prawidłowa aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Stylu życia, który w połączeniu z prawidłowym sposobem odżywiania kształtuje i utrzymuje nasz organizm w zdrowiu. Ważną kwestią jest zatem wprowadzanie aktywności fizycznej już od najmłodszych lat by zdrowe nawyki pozostały z naszymi dziećmi do końca życia.

Jak zatem najlepiej zacząć mobilizować dziecko do ruchu i na co zwrócić uwagę w żywieniu aktywnego malucha?

Przede wszystkim wprowadzanie aktywności fizycznej powinno zacząć się jak najwcześniej. Aktywnie spędzony czas na placu zabaw, boisku czy basenie to bardzo dobre początki. Zabawa w formie aktywności ruchowej i sportowej nie tylko uszczęśliwi dziecko ale także zbuduje w maluchu poczucie, że ruch to nie tylko zdrowie ale i dobra zabawa co w przyszłości pomoże dalej mobilizować starsze dzieci do sportu. Niestety w dzisiejszych zagonionych czasach nie zawsze jest czas na codzienną aktywność a dzieci często spędzają czas przed komputerem lub telewizorem. W takim przypadku starajmy się zapewnić dzieciom interaktywne rozrywki multimedialne – kreskówki z ćwiczeniami, gry ruchowe na konsolach bądź gry planszowe wymagające ruchu takie jak np. twister. Czas spędzony na siedzeniu przed komputerem lub telewizorem powinien być ograniczony do minimum. W późniejszym czasie dzieci najlepiej zachęcać do aktywności w grupie. Dobrym przykładem są tu wszystkie gry zespołowe i grupy taneczne na których oprócz ruchu dzieci uczą się podstaw współpracy i wzajemnie się motywują. Najlepiej poszukać wraz z dzieckiem takiej formy zajęć, która sprawia mu największą radość a co za tym idzie spowoduje kolejne pozytywne skojarzenia aktywności fizycznej z przyjemnością. Kiedy już wdrożymy aktywność fizyczną w życie dziecka ważne staje się również jego prawidłowe żywienie.

W przypadku aktywnego dziecka trzeba pamiętać, że jest to również okres rozwoju i budowy organizmu malucha. Dieta w tym przypadku musi być pełno wartościowa o odpowiedniej dla dziecka wartości energetycznej. To właśnie wartość kaloryczna diety staje się kluczowa, ponieważ dziecko potrzebuje nie tylko energii na wzrost i rozwój organizmu ale i zwiększoną aktywność fizyczna. Poziom zapotrzebowania energetycznego jest ustalany indywidualnie szczególnie przy dziecku, które trenuje bardzo intensywnie. W przypadku rekreacyjnego uprawiania sportu ważne jest, żeby dziecko nigdy nie było głodne i spożywało minimum 5 posiłków dziennie. Dodatkowo warto zwrócić szczególną uwagę na posiłek potreningowy – jeśli wysiłek był wymagający i długi warto przygotować dziecku dawkę węglowodanów prostych, które pomogą dodatkowo odbudować straty zapasów energii w mięśniach. Przykładowo może być to jakiś owoc lub koktajl owocowy podany do 30 minut po skończonym treningu. Kolejną rzeczą istotną dla aktywnych maluchów jest odpowiednie nawodnienie. Dziecko zawsze powinno mieć pod ręką wodę szczególnie podczas wysiłku. Jest to bardzo istotne nie tylko ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na wodę po wysiłku ale też wyrabia w dziecku prawidłowy nawyk picia wody. Należy bezwzględnie zrezygnować z słodkich napojów w szczególności gazowanych, które nie nawadniają a dodają do diety pełno pustych kalorii. Wyjątkiem jest szklanka świeżo wyciskanego soku, która dostarcza również witamin i składników mineralnych bardzo potrzebnych aktywnym dzieciom. Szczególnie istotne są witaminy i składniki mineralne mające właściwości przeciwutleniające takie jak Wit C, E oraz cynk. Dlatego szczególnie ważne jest realizowanie zalecenia przyjmowania 5 porcji warzyw i owoców dziennie, szczególnie różnokolorowych, które dostarczą pełny skład witaminowo-mineralny. Elementem diety, który może budzić pytania może być podaż białka w diecie dziecka aktywnego. Powinna zawierać się ona w normach dla wieku a jej zwiększanie w przypadku sportu rekreacyjnego jest nieuzasadniona. W żywieniu dzieci pod względem składu poszczególnych składników pokarmowych powinno się kierować zasadami prawidłowego, racjonalnego żywienia pamiętając o odpowiedniej dawce energii, wody oraz witamin i składników mineralnych.

Budując zdrowe nawyki dziecka dbamy o jego przyszłe zdrowie lecz należy pamiętać, że dziecko przede wszystkim czerpie przykład z rodziców i opiekunów dlatego chcąc uaktywnić dziecko sami również musimy stać się aktywni. Tylko wtedy nasze starania w pełni odniosą sukces.

mgr Karolina Macała
Dietetyk

Przeczytaj także: Zaparcia a dieta naszego maluszka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.