banner

Aktywna w ciąży

Autor: Inga Gasek

Temat aktywności podczas ciąży jest poruszany bardzo często. Niełatwo zająć odpowiednie stanowisko w tej sprawie. Jako dietetyk aktywny fizycznie od zawsze napiszę, jakie jest moje zdanie na ten temat.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo mamy i maluszka. Jeżeli kobieta była aktywna przed ciążą, wzmacniała mięśnie kręgosłupa i brzucha odpowiednimi ćwiczeniami regularnie, to mam dobrą wiadomość. Takiej kobiecie będzie lżej przetrwać ten dosyć wymagający dla organizmu czas oraz wrócić do figury sprzed ciąży. Zawczasu bowiem zadbała o to, aby jej ciało, niczym stelaż, było przygotowane na dźwiganie coraz cięższego brzuszka.

Jeżeli natomiast kobieta od zawsze stroniła od aktywności fizycznej to moja rada jest taka, aby będąc w ciąży nie obciążała organizmu ćwiczeniami np. w strachu przed nadmiernymi kilogramami bądź chęcią szybszego powrotu do wyglądu sprzed ciąży, a już w szczególności po 4 miesiącu życia płodowego dziecka.

Jak więc sobie radzić?

W obu przypadkach umiarkowana aktywności fizyczna na pewno nie zaszkodzi. Spacer szybszym krokiem, delikatne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, rąk, nóg czy rozciągające mięśnie karku są zalecane. W sieci bardzo dużo jest filmików instruktażowych dla kobiet w ciąży. Zalecam takie, po których wykonaniu bicie serca nie jest mocno przyspieszone i które rekomendują osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Z ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha niestety musimy zrezygnować z prostego powodu. Otóż wraz z rosnącym brzuszkiem zmienia się budowa mięśni brzucha. Część środkowa tzw. kresa biała rozchodzi się i wtedy mięśnie otaczają po części przednie i boczne ściany brzucha. Takie mięśnie są niezdolne do całkowitego wysiłku z powodu braku odpowiedniego napięcia, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi symptomami np. bólami kręgosłupa.

Kolejnym problemem pojawiającym się przy zbyt intensywnym treningu jest podnoszące się niebezpiecznie wysoko ciśnienie, szczególnie śródpiersiowe i śródbrzuszne, co może skutkować poronieniem lub, w późniejszych miesiącach, przedwczesnym porodem.

Podsumowując, czas ciąży nie jest odpowiednim czasem na mordercze treningi, biegi na długie dystanse czy godziny spędzane na siłowni. Jeżeli planujemy potomstwo warto wcześniej pomyśleć o tym, aby przygotować swoje ciało na ciąże. W innym wypadku zalecam intensywniejszą aktywność w odpowiednim czasie po rozwiązaniu.

mgr Inga Gasek,
Dietetyk

Przeczytaj także: Nie daj się nadmiernym kilogramom

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.