banner

Zachować linię w karnawale

Autor: Aleksandra Szewczyk

Wielkimi krokami zbliża się Sylwester, a wraz z nim rozpoczynamy kolejny karnawał. Niezależnie od tego czy będziemy witać Nowy Rok na balu, czy w kameralnym gronie na domówce – czeka nas prawdziwa uczta dla podniebienia. Wędliny, sałatki, ciasta… Pokusa będzie ogromna, a musimy pamiętać, że wiele z tych smakołyków, to prawdziwe bomby kaloryczne. Dla osób chcących zachować sylwetkę to czas próby. Jednak wystarczy trochę silnej woli i rozsądku w dobieraniu produktów na talerz, a wyjdzie się z opresji cało.

Z dań mięsnych korzystniej będzie wybrać duszone lub gotowane, ewentualnie pieczone, ale z chudych gatunków mięs. Powinniśmy unikać mięsa smażonego. Jeśli mimo wszystko się na nie decydujemy, pamiętajmy, że można znacznie zmniejszyć kaloryczność tego rodzaju potraw pozbywając się nasączonej tłuszczem skórki (kurczak) lub panierki (schabowy). Wskazane jest jedzenie wszelkiego rodzaju surówek, które są bogactwem witamin i związków mineralnych. Do zestawu mięso + surówka brakuje tylko produktu będącego dobrym źródłem węglowodanów. Zamiast frytek lub pieczonych ziemniaczków lepiej gotowane ziemniaki, kaszę lub ryż – najlepiej brązowy. Decydując się na tego typu warzywa ,,z wody” zmniejszymy ilość tłuszczu w naszej porcji (chyba, że polejemy je sosikiem). Nie jest wskazane dosalanie. Jak wiemy nadmiar ,,białej śmierci” w diecie grozi wystąpieniem nadciśnienia.

Zalecane jest częstowanie się rybami i owocami morza. Tłuste ryby morskie są dobrym źródłem m.in. NNKT, które musimy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem, gdyż on sam nie może ich zsyntetyzować. Ryby morskie dostarczają także jodu, którego z dietą w Polsce przyjmuje się w niewystarczających ilościach.

W sylwestrowym menu nie może zabraknąć sałatek. Stanowią one źródło cennych witamin i składników mineralnych dzięki obecności m.in. warzyw (lub owoców). Równocześnie jednak zawierają składniki korzystnie wpływające na nasz organizm pod warunkiem, że są spożywane w małych ilościach. Są to składniki tłuszczowe, tj. majonez, oliwa, olej lub inne (feta, tłuste sery).

Nie byłoby zabawy sylwestrowej bez słodkości. Jak wiadomo dostarczają one organizmowi tzw. ,,pustych kalorii”. Lepiej więc unikać ich spożywania. Wysoką wartością kaloryczną odznaczają się także napoje alkoholowe, np.1 lampka szampana (125 ml) dostarcza 95 kcal. Porównując wartości odżywcze produktów tej grupy korzystniej, w porównaniu do innych, wypada wino czerwone. Co prawda, podobnie jak inne rodzaje alkoholu, dostarcza dużo kilokalorii (1 lampka – 150 ml, to 102 kcal), ale zawiera także wartościowe związki, tj. polifenole i antocyjany.

Podczas karnawałowego szaleństwa na parkiecie trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego zaleca się wypijanie nawet 3 litrów napojów. Najlepiej pić wtedy wodę mineralną, która uzupełnia w organizmie straty wody, a także składników mineralnych.

Bawmy się! Taniec jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą. Oprócz tego zmęczenie fizyczne powoduje wydzielanie się endorfin – tzw. hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

mgr inż. Aleksandra Szewczyk
Technolog żywności

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl