banner

Święta dla kobiet w ciąży

Autor: Beata Smulska

Święta to czas, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Aby te kilka dni upłynęło jak najbardziej przyjemnie, przygotowujemy się mniej lub bardziej intensywnie przynajmniej tydzień wcześniej. Odpowiednie rozłożenie prac, dbanie o to, by się nie przepracować, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku i sny, dotyczy przed wszystkim kobiet w ciąży. Wiadomo że będąc w ciąży, nadal chcemy, tak samo jak wtedy gdy nie jesteśmy w odmiennym stanie, zadbać o wszystko – prezenty, posprzątany dom, własnoręcznie przygotowane potrawy wigilijne, cała rodzina zgromadzona wokół stołu. Nadal oczywiście można to wszystko zrobić, ale dbając bardziej o siebie i maleństwo w brzuchu. Oto kilka rad, jak to osiągnąć:

1. W tym roku warto odpuścić sobie najcięższe prace w domu jak trzepanie dywanów, mycie okien. Przecież nieumyte okno czy niewytarte kurze z najwyższych półek nie świadczą wcale o tym, że jestem bałaganiarą, nie dbasz o dom czy nie radzisz sobie z natłokiem prac, tylko wręcz przeciwnie. Świadczą o twoim rozsądku i zapobiegliwości. Znajdujesz się przecież w wyjątkowym stanie, dbać musisz nie tylko o siebie, ale też o maleństwo, które nosisz pod sercem.

2. Jeśli w poprzednich latach to Ty organizowałaś Wigilię, w tym roku przekaż ten przywilej innym członkom rodziny: na przykład kuzynce, cioci czy siostrze, które do tej pory co roku gościłaś. Nie powinnaś mieć żadnych skrupułów, przecież im pomożesz – przygotujesz kilka wigilijnych potraw, upieczesz ciasto.

3. Podczas gdy pozostali członkowie rodziny będą biegać po sklepach, gotować i załatwiać różne sprawy, ty zajmij się bardziej przyjemnymi, ale niezwykle przyjemnymi zajęciami, np. przygotowaniem ozdób choinkowych, świątecznych dekoracji, czy wypisywaniem świątecznych kartek z życzeniami.

4. Możesz też zaopiekować się młodszymi dziećmi, które z chęcią wysłuchają opowieści i bajek związanych z historią świąt Bożego Narodzenia. Możecie też wspólnie wykonywać ozdoby choinkowe.

5. Pomimo tego, że są Święta a ty kochasz świąteczną grzybową, pierogi z kapustą i grzybami czy karpia, musisz pamiętać, że w tym roku musisz podchodzić bardzo ostrożnie do jedzenia. Przede wszystkim uważaj na karpia. Jego ości mogą poważnie zaszkodzić każdemu, ale atak duszności u kobiety będącej w błogosławionym stanie to prawdziwe zagrożenie.

6. Musisz też pamiętać, że grzyby, nieodzowny składnik wigilijnych potraw, są ciężkostrawne - zwłaszcza jedzone w tak dużej ilości.

7. Bez obaw możesz za to jeść barszcz czerwony czy kluski z makiem oraz kompot z suszu, makowiec i piernik. Na pewno nie zaszkodzi ci także ryba po grecku lub w galarecie.

8. Ryby dostarczają łatwo przyswajalnego białka i witamin (B, A, D, E), są bogate w składniki mineralne, ale przede wszystkim do doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Najwięcej ich na mięso ryb tłustych (makrela, śledzie, łosoś, szprotki). Omijaj ryby smażone w panierce. Są ciężkostrawne i ociekają tłuszczem (niestety nie tym zdrowym, bogatym w NNKT). Lepsza np. będzie ryba po grecku czy duszona z jarzynami w sosie pomidorowym lub delikatna ryba w galarecie.

9. Zatłoczone centra handlowe i sklepy, nie są wymarzonym miejscem nawet dla tej kobiety w ciąży, która idealnie się czuje. Długie kolejki do kasy (przed świętami szanse, że ktoś cię przepuści są jeszcze mniejsze niż zwykle), łokcie, które w każdej chwili mogą niechcący wylądować na twoim brzuchu, duchota, wyładowane torby do dźwigania nie są w żadnej mierze odpowiednie dla kobiety w ciąży. Dlatego, jeśli tylko masz możliwość, zamiast po sklepach, lepiej pospaceruj po parku albo wyciągnij się na kanapie. Godny rozważenia jest pomysł zrobienia zakupów przez Internet. Ale w tym wypadku także lepiej nie odkładać wyboru prezentów na ostatnią chwilę. W okresie przedświątecznym mogą pojawić się problemy z dostawami.

Mam nadzieję że wszystkie kobiety, a zwłaszcza te w ciąży, odpoczną w Święta, spędzą tan czas z najbliższymi, nie będą zmęczone i przepracowane.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk

Przeczytaj także: Ciasta na świątecznym stole ciężarnej


Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl