banner

Zgaga? Jak ugasić „palący problem” naszego dziecka

Autor: Marta Hyla

Zgaga jest jednym z typowych objawów choroby refluksowej, polegającej na cofaniu się kwaśniej treści żołądka do przełyku. Mimo tego, że na schorzenie to cierpią głównie dorośli, choroba może również dotyczyć dzieci. I choć nasza pociecha sama nam o tym nie powie, to jeśli od jakiegoś czasu naszemu dziecku częściej się odbija, zdarza się zwymiotować i uskarża się na bolący brzuszek może warto zastanowić się czy nie chodzi o zgagę?

Aby uporać się z tym „palącym problemem” należy dopilnować, aby dziecko nie spożywało zbyt dużej ilości pokarmów na raz, gdyż przepełnienie żołądka będzie opóźniać trawienie i nasilać objawy refluksu. Posiłki powinny być spożywane powoli i w spokojnej atmosferze. Nie należy podawać dziecku potraw tłustych lub smażonych, zwłaszcza wieczorem. Ponadto z diety malucha powinno wykluczyć się wszelkiego rodzaju ciastka z kremem oraz czekoladę. Produkty te, charakteryzują się dużą zawartością tłuszczów i będą spowalniać pracę żołądka.

Należy zwrócić uwagę na to, co podajemy do picia naszemu maleństwu i definitywnie wykluczyć wszelkiego rodzaju napoje gazowane, które zwiększają ciśnienie w brzuszku, a to może powodować cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku. Nie dopuszczalne jest podawanie naszym pociechom napojów typu cola – oprócz tego, że są gazowane, charakteryzują się zawartością kofeiny, której dzieci nie powinny spożywać, a która sprzyja występowaniu refluksu. Zgagę mogą nasilać również soki z owoców cytrusowych. Nie wskazane jest podawanie naszemu dziecku zbyt dużej ilości płynów (również zup) tuż przed snem, gdyż pozycja leżąca i pełny brzuszek będą sprzyjać tej przykrej dolegliwości. Zalecane jest gotowanie z niewielką ilością soli, a potrawy nie powinny być ostro przyprawione. Nie należy podawać potraw kwaśnych.

Dopilnujmy, aby nasza pociecha odpoczęła po spożytym posiłku – wszelkiego rodzaju zabawy w podskokach lub wykonywanie skłonów tuż po posiłku, będą powodować cofanie się kwaśniej treści żołądka do przełyku, a tym samym nasilać objawy choroby. Oprócz tego zwróćmy uwagę, czy ubrania noszone przez nasze dziecko nie są zbyt ciasne, gdyż może to powodować wzrost ciśnienia śródbrzusznego i przyczyniać się do wystąpienia zgagi. Ponadto nie pozwólmy, aby naszą pociechę dotknął problem nadwagi. Jeśli nadwaga już istnieje, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki by znormalizować masę ciała naszego dziecka. Przyczyni się to nie tylko ustąpienia problemów związanych ze zgagą, ale przyniesie również szereg innych korzyści zdrowotnych.

mgr inż. Marta Hyla
Dietetyk

Przeczytaj także: Problem z ulewaniem

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl