banner

Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku 3-6 lat

Autor: Aleksandra Kilen

W tym okresie ważne jest odpowiednie dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych bez nadmiernej podaży energii. Główne zalecenia dotyczące żywienia są takie same we wszystkich grupach wiekowych.

• Dbaj o różnorodność posiłków. Składniki pokarmowe występują w różnych ilościach w różnorodnych grupach produktów, dlatego tak ważne jest urozmaicenie w jadłospisie twojego dziecka.

• Prawidłowa dieta dla dzieci w wieku 3- 6 lat powinna dostarczać: warzyw (także strączkowych) i owoców do każdego posiłku, produktów zbożowych z pełnego ziarna, mleka i produktów mlecznych o zmniejszonej zawartości tłuszczu, olejów roślinnych lub miękkich margaryn o małej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i trans, ryb ( 2 razy w tygodniu), chudego mięsa, drobiu (bez skóry) i produktów mięsnych o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

• Mleko i przetwory mleczne powinny być podawane przynajmniej 3 razy dziennie tak, by dziecko wypijało, co najmniej 3 szklanki mleka lub jego zamienników, w celu uniknięcia niedoborów wapnia i białka zwierzęcego, które jest podstawowym budulcem organizmu.

• Mleko i jego przetwory powinny dostarczać zmniejszonej ilości tłuszczu, ponieważ są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Wybieraj mleko 1,5-2%, jogurt 2%, kefir, maślankę i chude lub półtłuste sery.

• Do picia warto podawać dziecku wodę niegazowaną, herbatki owocowe, ziołowe, soki pomarańczowe 100% lub warzywne przeznaczone dla dzieci. Codziennie maluch powinien wypijać około 1 l na 10 kg masy ciała i około 30 ml na każdy następny kilogram.

• Rodzice i opiekunowie powinny decydować o częstotliwości i rodzaju produktów spożywanych przez ich pociechy i nie ulegać zbyt często ich namowom, dotyczących spożywania wysokokalorycznych przekąsek (frytki, produkty typu fast-food, słodycze, słodkie napoje gazowane, lizaki, chipsy i inne).

• Nie powinno się zmuszać dziecka do jedzenia lub nadmiernie ograniczać dostęp do ulubionych produktów, ponieważ może to spowodować odwrotny skutek- przejadanie się, zainteresowanie niezdrowymi przekąskami i niechęć do zdrowych produktów.

Aleksandra Kilen
Dietetyk medyczny

Przeczytaj także:
Zalecenia dietetyczne dla dzieci w wieku 1,5-3 lat
Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku > 6 lat

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl