banner

Owoce egzotyczne w diecie dziecka

Autor: Sandra Podlaska

Czym są owoce egzotyczne i które do nich zaliczamy?

Owoce egzotyczne nazywane także owocami tropikalnymi rosną w strefie zwrotnikowej oraz podzwrotnikowej. Nie są dostępne tylko sezonowo, możemy je kupić przez cały rok. Obecnie uważa się, że mają więcej witamin niż owoce rodzime. Ważne jest to szczególnie w okresie zimowym, kiedy w sklepach i na straganach z polskich owoców możemy spotkać tak naprawdę tylko jabłka. Owoce egzotyczne zachwycają zapachem, smakiem i wyglądem. Wszystkie dostarczają witaminy C, beta-karotenu, flawonoidów, makro składników oraz błonnika.

Do owoców egzotycznych zaliczamy:

  • Banany
  • Cytrusy: pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty
  • Figi
  • Mango
  • Papaja
  • Awokado

Krótki przegląd owoców

Cytrusy

Są bogactwem witaminy C, dzięki czemu doskonale wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają infekcjom. Cytrusy zawierają w sobie także duże ilości wapnia i potasu. Szklanka soku pomarańczowego pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Banany

Banan to idealny owoc dla dziecka, ponieważ jest słodki, smaczny, a do tego bardzo pożywny. Zawiera w sobie witaminę C, witaminę B6, a także magnez, potas, żelazo, fosfor, jod i mangan. Jego zdecydowaną zaletą jest lekka konsystencja, dzięki której może go zjeść dziecko, które nie ma jeszcze ząbków.

Papaja

Jest świetnym źródłem witaminy C oraz potasu. Jej zaletą, która na pewno spodoba się każdemu dziecku jest słodki i delikatny smak.

Mango

Owoc pochodzący z Indii. Jest dobrym źródłem witaminy C i witaminy A, a także potasu i błonnika. Ma orzeźwiający smak i dobrze nadaje się nie tylko do bezpośredniego jedzenia ale także do koktajli.

Uwaga, cytrusy mogą wywołać alergię, ale nie muszą

Dużo mówi się na temat alergii na owoce cytrusowe. Wielu rodziców jest bardzo ostrożnych z podawaniem im dzieciom. Dodatkową kwestią, która zniechęca rodziców jest świadomość na temat nawożenia i opryskiwania owoców. Owszem, reakcja alergiczna może pojawić się u dzieci, ale nie musi. Zdaniem lekarzy pediatrów możemy ze spokojem wprowadzać owoce cytrusowe do diety naszych pociech. Należy jednak pamiętać, że gdy u dzieci pojawią się objawy alergii na cytrusy trzeba unikać podawania im soków, wszelkich rodzajów kaszek z dodatkami smakowymi, galaretek, nadziewanych słodyczy, czy po prostu świeżych egzotycznych owoców.

Niepokojące objawy

1. Swędząca wysypka

2. Puchnący język

3. Duszności

Zwykle wszystkie z wymienionych objawów ustępują po odstawieniu przyczyny ich powstania, czyli po prostu zaprzestaniu podawania dzieciom alergenów. Warto jednak zgłosić objawy do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż mogą one mieć różne podłoża.

Owoce egzotyczne w diecie dziecka – TAK czy NIE?

Nie bójmy się podawać ich naszym dzieciom. Możemy zacząć od wprowadzenia do diety bananów, które według lekarzy można wprowadzać do diety dziecka najwcześniej spośród wszystkich owoców tropikalnych. Obserwujmy jednak reakcje organizmu dziecka po podaniu owocu, to może być dla nas ważna wskazówka. Jeśli boimy się i nie chcemy ryzykować wystąpieniem alergii nic straconego, moc witaminy C, którą posiadają cytrusy z łatwością możemy zastąpić innymi produktami, takimi jak: pomidory, ziemniaki, papryka, czy kapusta.

Lic. Sandra Podlaska

Dietetyk

Przeczytaj także: Rodzaje nietolerancji pokarmowych

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.