banner

O przyprawach słów kilka

Autor: Aleksandra Reyer

Bez przypraw nasza kuchnia byłaby bardzo uboga w smaki i mało urozmaicona. Tymczasem szczypta aromatycznych ziół może odmienić każde danie i nadać mu niepowtarzalny charakter.

Przyprawy możemy podzielić na:

-ziołowe np. bazylia, majeranek, lubczyk, pieprz, mięta
-warzywne np. cebula, czosnek, szczypiorek, seler, pietruszka
-korzenne np. cynamon, anyż, goździki, gałka muszkatołowa
-oraz mieszanki przyprawowe np. curry, zioła prowansalskie

Warto poznać właściwości naturalnych przypraw i korzystać z ich dobrodziejstw. Mogą one wspomóc organizm przy problemach trawiennych, zwalczać wzdęcia i bóle brzucha, pobudzać ospały przewód pokarmowy do intensywniejszej pracy. Dodatkowo mogą wpływać na naszą odporność, działać odkażająco i przeciwbakteryjnie, pobudzać krążenie.

Bądźmy jednak ostrożni podczas kupowania gotowych mieszanek przypraw przeznaczonych do konkretnych potraw np. schabu, karkówki, bigosu, ryb, ziemniaków, żeberek, grilla itp. Zazwyczaj ich podstawę stanowi glutaminian sodu – popularny wzmacniacz smaku i zapachu. Dzięki niemu mieszanki te są bardzo aromatyczne, a ich smak jest bardzo lubiany. Gdy jednak spożywamy duże ilości potraw z dodatkiem glutaminianu sodu, dania z naturalnymi ziołami mogą stać się dla nas zbyt jałowe i wciąż będzie nam brakowało mocnego, charakterystycznego smaku glutaminianu. Z tego powodu warto unikać gotowych mieszanek ze wzmacniaczami smaku i cieszyć się naturalnym, unikalnym smakiem potraw.

Warto natomiast zapoznać się ze składem poszczególnych mieszanek i przyrządzić sobie ich domowe odpowiedniki, ale bez dodatku wzmacniaczy smaku. Gdy ugotowanej potrawie z dodatkiem jedynie soli i pieprzu brakuje głębszego smaku, poszukajmy na opakowaniach gotowych mieszanek inspiracji.
Może się okazać, że tajemnica tkwi w jednej tylko przyprawie, dzięki której cała potrawa nabiera głębi. Podczas przyglądania się składom mieszanek warto zwrócić również uwagę na obecność cukru lub soli. Nie zawsze te dodatki są konieczne np. cukier w przyprawie do piernika. Natomiast, gdy w składzie znajduje się sól uważajmy z dodatkowym dosalaniem potrawy, gdyż łatwo możemy ją przesolić.

Uniwersalne mieszanki przypraw również nie są sporządzone z samych naturalnych składników. Zamiennikiem, który zajmie miejsce tej często wykorzystywanej w kuchni przyprawy może stać się mieszanka suszonych warzyw (możemy nabyć w sklepie już ususzone warzywa, albo przygotować je samodzielnie w domu, chociaż ta druga wersja jest dość praco- i czasochłonna) połączona z przyprawami typu: kurkuma, która nada potrawom piękny kolor, ostra papryka oraz sól.
Do ugotowania smacznej zupy potrzebujemy natomiast esencjonalnego bulionu. Jako, że jego przygotowanie zajmuje sporo godzin, często rezygnujemy z tego na rzecz gotowej kostki rosołowej. Czy jednak przyjrzeliśmy się jej składowi? Dominują w niej sól oraz wzmacniacze smaku.

Tymczasem, jeśli znajdziemy czas, aby raz na kilka miesięcy przygotować sporą porcję mocno skoncentrowanego rosołu i zamrozić go w woreczkach do lodu, na pewno przyjdzie to z korzyścią dla naszego zdrowia oraz wpłynie na smak przygotowywanych potraw.

Jak widać, przy odrobinie chęci i wygospodarowaniu wolnego czasu, możemy w prosty sposób wyeliminować sztuczne dodatki, które kupujemy w opakowaniach z przyprawami.

mgr Aleksandra Reyer
Dietetyk

Przeczytaj także: Jak wybrać najzdrowszy jogurt?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.