banner

Mały wielki czosnek

Autor: Natalia Ciesielczuk

Czosnek jest jedną z najczęściej używanych przypraw w naszej kuchni. Wiele potraw nie może się bez niego obyć. Jednak poza kuchennym zastosowaniem, posiada także wiele właściwości leczniczych. Od wielu wieków stosowany jest z powodzeniem w medycynie naturalnej na różnego rodzaju choroby i dolegliwości.

Roślina ta jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie a jej historia sięga czasów neolitycznych, kiedy to plemiona zbierackie przemieszczając się w poszukiwaniu żywności odkryły, że spożywanie dziko rosnących roślin cebulowych dodaje energii oraz sił. Według wielu naukowców, pierwotnym miejscem jego pochodzenia są górskie tereny znajdujące się w Środkowej Azji. Stosowano go także w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie. W dzisiejszych czasach rośnie praktycznie na całej kuli ziemskiej. Na świecie znajduje się około 260 gatunków czosnku, a naszym kraju tylko 16.

Obecnie, czosnek ceniony jest przede wszystkim za jego właściwości lecznicze i przyprawowe, a ze względu na swoisty smak i zapach jest szeroko używany w kuchni przy przygotowywaniu wielu potraw. Na surowo z kolei spożywany jest dość rzadko.

Według przeprowadzonych badań, czosnek zarówno w stanie świeżym jak i w potrawach oraz otrzymywanych z niego preparatach farmaceutycznych jest wspaniałym środkiem działającym profilaktycznie, jednocześnie, zapobiega także powstawaniu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, infekcje wirusowe, bakteryjne oraz nowotwory. Czosnek znany jest także jako „naturalny antybiotyk”.

Skład chemiczny tej rośliny jest dosyć prosty, około 60% to woda, 32% węglowodany oraz 6,45% białka. Warto zwrócić uwagę na to, że jego kaloryczność w porównaniu do innych warzyw jest stosunkowo wysoka, ponieważ 100 g to około 137 kcal. Czosnek dostarcza organizmowi także sporo witaminy A1,A2, C, D, PP, B1, B2 ponadto zawiera potas, żelazo, magnez, fosfor.

Spożywanie czosnku zaleca się w schorzeniach takich jak nieżyt jelit, dziecięca biegunka, zatrucia pokarmowe, wzdęcia, robaczyce, ponadto, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w zapaleniu gardła oraz dziąseł. Według przeprowadzonych badań, preparaty uzyskane z czosnku z powodzeniem można stosować w leczeniu miażdżycy i nadciśnienia, ponadto, czosnek obniża stężenie cholesterolu we krwi, działa przeciwgrzybiczo, pomaga przy zakażeniach układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego. Już 4 g dziennie hamuje rozwój miażdżycy. Zalecany jest także osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ zawiera składniki o właściwościach obniżających poziom cukru we krwi. Profilaktyczne spożywanie pomaga zachować pełnię sił i witalność na dłużej. Nie ma także przeciwwskazań, żeby spożywały go kobiety będące w ciąży oraz karmiące, jednak przy karmieniu trzeba dokładnie obserwować dziecko, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące dolegliwości lub kolki.

Należy tutaj wspomnieć, że czosnek jest bezpiecznym środkiem leczniczym, działanie toksyczne może wystąpić dopiero przy spożyciu około 600 g świeżych ząbków dziennie. Warto więc zwrócić na niego uwagę szczególnie teraz, w okresie jesiennym, gdy zaczyna się sezon na choroby i przeziębienia.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Rozstępy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.