banner

Cebula- naturalny lek

Autor: Natalia Ciesielczuk

Nadchodzi jesień. A wraz z nią pogorszenie pogody i sezon na różnego rodzaju choroby czy przeziębienia. Kiedy już nam się to przydarzy, warto wiedzieć, że nie koniecznie od razu musimy iść do apteki, bo może być tak, że pomocna okaże się wizyta w osiedlowym warzywniaku bądź na rynku. Wśród warzyw, które posiadają właściwości lecznicze jest cebula zwyczajna, stosowana na różnego rodzaju choroby i przeziębienia od pokoleń, a teraz jakby trochę zapomniana i niedoceniana.

Cebulę uprawiano już od czasów starożytnych. Prawdopodobnie pochodzi ona z krajów takich jak Iran, Turcja oraz Afganistan. Jest to roślina wieloletnia, jednocześnie bylina. W naszym kraju, cebulę zwyczajną zaczęto uprawiać mniej więcej w wieku XII, natomiast w wieki XIV uprawa była już masowa i na szeroką skalę. Zalicza się ją do rodziny liliowatych. Swoją wysoką wartość odżywczą cebula zawdzięcza wielu składnikom, jednak przede wszystkim są to olejki eteryczne, witaminy, pektyny, flawonoidy oraz sulfin etylu, szczególny związek, który sprawia, że podczas krojenia cebuli płaczemy.

Zwyczajne, wydawałoby się, warzywo, posiada wiele właściwości leczniczych. Cebula działa moczopędnie, pobudza perystaltykę jelit oraz działa bakteriobójczo. Wyniki przeprowadzonych badań mówią także, że spożywanie cebuli przez diabetyków może powodować spadek poziomu cukru we krwi. Jest ona również bardzo przydatna w czasie leczenia różnego rodzaju przeziębień, infekcji układu moczowego oraz zaburzeń przy oddawaniu moczu. Co więcej, substancje biologicznie czynne zawarte w cebuli pomagają w leczeniu miażdżycy oraz chronią przed jej rozwojem, a u osób z podwyższonym ciśnieniem skutecznie wpływają na jego obniżenie. Badania wykazały także, że spożywanie cebuli zapobiega powstawaniu chorób serca.

Co zaskakujące, cebulę można stosować także zewnętrznie, w formie okładów. Dzięki swoim właściwościom łagodzi stany zapale, trądzik, czyraki, pęknięcia skóry, ropne zmiany oraz przyspiesza gojeniu się ran. Wynika to z tego, że w swoim składzie zawiera siarkę, która wspaniale działa na naszą skórę oraz pomaga pozbyć się problemów natury dermatologicznej, takich jak infekcje, rumień czy suchość.

Warto też wspomnieć, że cebula zwyczajna jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin, a przede wszystkim E, B1, B2, B6 oraz C. Jednocześnie, zawiera cenne składniki mineralne, takie jak potas, wapń, fosfor, sód, magnez, żelazo i cynk, dlatego można stosować ją przy różnego rodzaju niedoborach. Nie jest także kaloryczna, 100 gramów to tylko 35 kcal.

Cebula zwyczajna od pokoleń stosowana była w lecznictwie oraz profilaktyce wielu chorób. Związki w niej występujące posiadają właściwości bakteriobójcze, dlatego swoim działaniem przypomina działanie antybiotyków. Co więcej, cebula niszczy bakterie, które na antybiotyki są oporne. Według badań, wpływa także na naszą odporność, w tym, na choroby nowotworowe oraz dzięki zawartości saponin, pomaga pozbyć się suchego kaszlu. Sok uzyskany z cebuli może doskonale służyć jako lek przy zapaleniu żył oraz przeciwpasożytniczy. W formie okładów może także pomagać w walce z bólami kostnymi, stawowymi czy nerwobólami.

Przeciwwskazaniem do spożywania cebuli są choroby nerek, wątroby, niewydolność serca oraz choroby pokarmowe w ostrym stadium. Ponadto, cebula może sprzyjać pojawianiu się zgagi, więc nie jest polecana osobom, u których występuje ten problem.

Warto zatem korzystać z dobroci, jakie podsuwa nam sama Matka Natura, zanim sięgniemy po leki apteczne. Dobrze pamiętać o cebuli szczególnie jesienią, kiedy tak często zdarzają się nam różne choroby oraz wykorzystywać ją profilaktycznie.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Czekoladę warto jeść !

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.