banner

Diety oczyszczające – po co i dla kogo?

Autor: Beata Smulska

Diety oczyszczające przeznaczone są dla osób, które czują się ociężałe, ospałe i nerwowe. Sposobem na takie złe samopoczucie jest zastosowanie od czasu do czasu diety oczyszczającej. Pozwoli ona na pozbycie się z naszego organizmu toksyn, które są często przyczyną naszego złego samopoczucia.

Z jej pomocą można usprawnić działanie narządów takich jak wątroba czy nerki, które obciążamy, spożywając jedzenie w pośpiechu i wybierając przypadkowe produkty, najczęściej bogate w kalorie i tłuszcz.

Zadaniem diety oczyszczającej jest dostarczenie organizmowi tych składników, które pomogą uregulować przemianę materii. Nie powoduje ona szybkiej utraty masy ciała a raczej sprzyja pozbyciu się zalegających, toksycznych złogów. Jest przy okazji bardzo niskokaloryczną dietą. Opiera się głównie na produktach z dużą zawartością błonnika pokarmowego, w tym głównie na warzywach i owocach. Zawiera śladowe ilości białka, co sprawia, że organizm zaczyna zużywać tkankę tłuszczową i pozbywa się nagromadzonych w niej szkodliwych produktów. Dieta taka jest przeznaczona tylko dla osób zdrowych. Nie jest ona wskazana dla dzieci, młodych, rozwijających się dziewcząt i chłopców oraz kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są również choroby układu pokarmowego i układu moczowego.

Rodzaje diet i czas ich trwania

całkowita głodówka – nie może trwać dłużej niż 1 dobę. Polega ona na całkowitej rezygnacji z jedzenia. Pijemy za to bardzo duże ilości wody

diety oparte na płynach (np. sokach owocowych i warzywnych) – nie powinny trwać dłużej niż 2 – 3 dni. Dostarczają bardzo małych ilości kalorii. Są za to bogate w witaminy i składniki mineralne.

monodiety - są oparte na jednym produkcie, np. tylko na owocach, warzywach czy jogurtach. Nie wolno ich stosować dłużej niż 3 dni.

półgłodówki – są to kuracje, w których oprócz picia dużych ilości płynów spożywamy także małe ilości pożywienia, najczęściej w postaci gotowanych jarzyn i produktów zbożowych – kasze, ryż, itp. Nie powinny one trwać dłużej niż 7 dni. W uzasadnionych przypadkach możemy przedłużyć ich stosowanie do 2 tygodni.


Jak rozpocząć dietę?

Zanim rozpoczniemy kurację warto przez kilka dni dobrze się do niej przygotować.

-wybrać odpowiedni moment na jej rozpoczęcie, np. weekend, wolne dni.

-zmniejszać stopniowo porcje tego, co zazwyczaj jadamy.

-całkowicie wyeliminować wędliny, alkohol pod każdą postacią, słodycze, palenie papierosów, kawę, czarną herbatę, gazowane napoje, ostre przyprawy i sól.

-jeść więcej owoców i warzyw oraz pieczywo pełnoziarniste

-pić 2,5 – 3 litry w ciągu dnia niegazowanej, bezsmakowej wody mineralnej lub wody źródlanej.

Co jeść po zakończeniu diety?

-stopniowo wprowadzać do diety warzywa, najlepiej gotowane

-dopiero po 3-4 dniach wprowadzać nabiał

-po kolejnych 2 dniach - mięso i jego przetwory, przechodząc na tzw. „półgłodówkę”

-następnie stopniowo zwiększać porcje w obrębie posiłków

-pamiętać o wypijaniu dużych ilości niegazowanej wody, ograniczeniu tłuszczu oraz bezwartościowych produktów spożywczych dostarczających tzw. pustych kalorii (słodycze, alkohol, słone przekąski, itp).

-jeśli pojawią się trudności z powrotem do racjonalnego żywienia po zakończeniu diety oczyszczającej, wtedy najlepiej zwrócić się do dietetyka, który ułoży zbilansowaną, zdrową dietę.

mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta Kopenhaska


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.