banner

Niezastąpione bogactwo w swojej prostocie – owsianka!

Autor: Adrianna Jurczak

Źródło witamin i związków mineralnych

Porcja owsianki połączonej z jogurtem naturalnym lub mlekiem oraz dodatkiem owoców to proste i pełnowartościowe śniadanie zarówno dla maluchów, jak i dla starszych! Kompozycja węglowodanów złożonych, prostych i białka zapewni uczucie sytości na długie godziny. Takie śniadanie dostarczy Ci kompletu niezbędnych aminokwasów, a także dawkę witaminy B6, która zapewnia prawidłową pracę mózgu.

Jeśli masz zły nastrój lub odczuwasz zmęczenie to idealne rozwiązanie, gdyż selen, magnez, witamina B1 i B5 mogą temu przeciwdziałać. Ziarna owsa są również bogatym źródłem witaminy E, która jako silny antyoksydant usuwa nadmiar wolnych rodników z organizmu, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia.

Ciekawym jest fakt, że owies jako jedyny ze zbóż zawiera bioaktywne związki zwane awantremidami, którym udowodniono działanie kardioprotekcyjne. Chronią bowiem przed powstawaniem w naczyniach złogów lipidowych, zapobiegając tym samym powstawaniu miażdżycy i zawałowi mięśnia sercowego.

Owsianka na diecie

Istnieje multum możliwości spożywania owsianki. Począwszy od tradycyjnej formy, czyli ugotowanej na mleku, poprzez rozmaite ciasteczka, placuszki, czy jako dodatek do koktajli. Dla osób, które dbają o prawidłowy poziom swojej masy ciała oraz chcą zapewnić sobie zbilansowaną podaż składników odżywczych jest to świetne rozwiązanie.
Owsianka to szereg składników odżywczych i błonnika przy stosunkowo niewielkiej kaloryczności (378 kcal w 100g płatków owsianych górskich, mowa o suchym produkcie).

Owsianka szybko likwiduje uczucie głodu, a dzięki zawartości błonnika ułatwia pasaż jelitowy i pozwala zachować na dłużej uczucie sytości. Również pod tym względem ziarno owsa króluje wśród zbóż, gdyż zawiera ok 32% błonnika. Jednak błonnik to nie tylko nierozpuszczalne włókno pokarmowe, które przyspiesza pasaż i wiąże nadmiar kwasu solnego przeciwdziałając zgadze, ale także część rozpuszczalna, β- glukan. Jest to probiotyk, mający zdolność tworzenia w przewodzie pokarmowy żeli, co umożliwia powlekanie pokarmu i ułatwia trawienie. Dodatkowo posiada zdolność wiązania kwasów tłuszczowych i substancji toksycznych, co także ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm, gdyż pośrednio wpływa na obniżenie tzw. „złego cholesterolu” oraz trójglicerydów.

Owies zawiera 4-7% tłuszczów! Wiadomość na pierwszy rzut oka nieco zła. Nie jest to jednak powód do odrzucenia go, gdyż są to głównie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), których musimy dostarczać z pokarmem, gdyż nasz organizm nie potrafi samodzielnie ich syntetyzować. Co więcej NNKT posiadają szereg funkcji prozdrowotnych : zapobiegają zakrzepom poprzez korzystny wpływ na profil lipidowy, łagodzą podrażnienia alergiczne, oraz co istotne dla Pań – działają jak nutrikosmetyk nawilżając skórę od wewnątrz.

Jak widać warto odkrywać na nowo smak owsianki, gdyż jest ona niesamowitym bogactwem związków odżywczych. Być może wiele osób posiada uraz z dzieciństwa lub sam smak nieco go odrzuca, w takiej sytuacji warto poeksperymentować z dodatkami: suszonymi owocami, pestkami dyni, czy słonecznika, jogurtem naturalnym i być może takie połączenie wyda się zachęcające. Kolorowe kompozycje z owocami, czy domowymi konfiturami mogą okazać się zachętą również dla maluchów.

Adrianna Jurczak
Dietetyk

Przeczytaj także: Wzmocnij odporność przed nadchodzącym sezonem!

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.