banner

Zaburzenia płodności a odżywianie

Autor: Natalia Ciesielczuk

W ostatnim czasie zauważa się, że coraz więcej osób ma problemy z płodnością. Jest to problem złożony, a niepłodność może powstać na skutek wielu przyczyn, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jednak przestrzeganie zasad zdrowego żywienia może pomóc kobiecie zajść w ciążę i prawidłowo ją utrzymać, oraz wpłynąć na zdolność rozrodczą obu płci.

Według Światowej organizacji Zdrowia niepłodność jest chorobą, która dotyka już około 13.17% par. Z definicji wynika, że o chorobie mówi się wtedy, kiedy przez okres 12 miesięcy stosunków seksualnych bez zabezpieczenia występuje niemożność zajścia w ciążę. Według przeprowadzonych raportów, żeński czynnik niepłodności występuje u 30-71% par, męski 13-45%, natomiast zaburzenia u obojga partnerów występują u około 18% par.

Coraz częściej mówi się o tym, że współczesny styl życia ma bardzo duży wpływ na występowanie niepłodności. Jednak odpowiednia dieta może pomóc oraz obniżyć ryzyko występowania zaburzeń związanych z niepłodnością. Jedną z najczęstszych przyczyn niemożności zajścia w ciążę są zaburzenia owulacji, ale jak wynika z przeprowadzonych badań, problem ten można zminimalizować nawet o 69% przy pomocy prawidłowego odżywiania. W takich przypadkach zaleca się zmianę stylu życia, ograniczenie spożywania tłuszczów trans, wzrost spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przyjmowanie produktów bogatych w błonnik, produktów o niskim indeksie glikemicznym, produktów mlecznych oraz bogatych w żelazo.

Jedną z ważniejszych zmian powinno być ograniczenie spożywania białka zwierzęcego na rzecz białka roślinnego, już zamiana na poziomie 5 % może wiązać się z obniżeniem ryzyka wystąpienia niepłodności z powodu zaburzeń owulacji o około 50%. Bardzo niekorzystnie na płodność wpływają białka pochodzące z czerwonego mięsa oraz drobiu.
Niezwykle ważne jest spożywanie dostatecznej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, w postaci oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek, jednocześnie unikanie produktów zawierających izomery trans kwasów tłuszczowych. Zaleca się ponadto zamianę produktów mlecznych pełnotłustych na produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, np. chude mleko, jogurty naturalne czy chude twarożki.

Do bardzo ważnych witamin i minerałów, mających wpływ na płodność zaliczamy witaminę A, witaminy z grupy B, głównie B6 oraz B12, β-karoten, kwas foliowy, żelazo, cynk, magnez oraz selen. Coraz częściej także otyłość jest wiązana z występowaniem zaburzeń płodności, ponieważ tkanka tłuszczowa oprócz swojej głównej funkcji energetycznej jest także bardzo aktywnym narządem wpływającym na wydzielanie oraz pracę różnych hormonów. Jednak musimy pamiętać, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga może mieć negatywny wpływ na płodność.

Warto także wspomnieć o używkach, które również mogą wpływać na niemożność zajścia w ciążę. Spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które wywołując stres oksydacyjny obniżają płodność. Również kobiety pijące w dużych ilościach kawę mogą liczyć się z różnymi zaburzeniami na tle rozrodczym.

Spodziewając się przyszłego potomstwa warto zacząć przygotowywać się już wcześniej, i zarówno przez zdrowy styl życia jak i prawidłowe odżywianie zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepłodności.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Czy gluten jest niezdrowy?


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.