banner

Jak poradzić sobie z uzupełnieniem nabiału ?

Autor: Monika Hajduk

Witam! Moja córka sama zrezygnowała z piersi, ale nie chce pić mleka modyfikowanego. Zjada na śniadanie kaszkę na mleku modyfikowanym, ale nie więcej niż 120ml. Jak mogę uzupełnić nabiał w jej diecie? Córka ma skończone 10 miesięcy. Dodam, że nie chce już kaszy na inny posiłek. Z góry dziękuję za odpowiedź.


Odstawienie od piersi i przejście na żywienie sztucznie nie dla każdego dziecka jest łatwe. Gdy nie zapewnimy mu odpowiedniej podaży nabiału będącego dobrym źródłem białka i wapnia dieta będzie niedoborowa. Dlatego należy stopniowo zachęcać dziecko do picia mleka modyfikowanego oraz etapami wprowadzać do diety inne niż mleko źródła białka.
Aktualny (2007) schemat sztucznego żywienia niemowląt zaleca już w 6 miesiącu życia dziecka podaż 10g gotowanego mięsa lub ryby, jako dobrych źródeł białka. Ponadto w 11-12 miesiącu życia dziecka do diety można wprowadzić twarożek, kefir i jogurt (produkty bez dodatku konserwantów, z ograniczeniem cukru, zawierające naturalne składniki, podając je kilka razy w tygodniu). Nowe produkty najlepiej wprowadzać do diety pojedynczo, w małych ilościach i jednocześnie oceniać reakcję dziecka.

Jeśli dziecko nie toleruje czystego mleka modyfikowanego można próbować łączyć je z innymi produktami. Można dodać mleko do dań niemlecznych, np. do zupki czy owoców. Wtedy, oprócz smaku mleka modyfikowanego, maluch ma okazję poczuć także inną kompozycję smakowo-zapachową. Do butelki z mlekiem warto więc dodać składnik, który zmieni trochę jego barwę i smak. Pomocna może być tu granulowana herbatka owocowa (najlepiej o intensywnej barwie np. jagodowa), niewielka ilość kawy Inki czy szczypta kakao. Ponadto kaszkę na mleku można wymieszać z własnoręcznie przyrządzonym przecierem owocowym, np. jabłkowym czy brzoskwiniowym. Kompromisem może być też dostępne w sprzedaży mleko owocowe.

Mieszanki różnych firm mają bardzo podobny skład, ale różnią się trochę smakiem, dlatego jedne mogą dziecku smakować bardziej, a inne mniej. Jeśli dziecku nie smakuje dane mleko, lekarz może zaproponować inne. Kaszki można robić nie tylko mleczno-ryżowe, ale też mleczno-pszenne (jeśli nie ma alergii na gluten). Do mleka modyfikowanego można też dodać kaszkę smakową.
Jeśli nadal będą problemy, należy szukać dla dziecka innych niż mleko źródeł białka. Mogą być nimi produkty mleczne takie jak jogurt i twarożek oraz mięso i jaja.

Monika Hajduk
Dietetyk

Przeczytaj także: Chce skończyć karmić piersią. Mój synek ma 6 miesięcy okazało się, że nie toleruje mleka modyfikowanego. Czym mogę je zastąpić?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.