banner

Kasza jaglana- królowa kasz

Autor: Natalia Ciesielczuk

Powoli, od jakiegoś czasu, obserwuje się wielki powrót na nasze stoły różnego rodzaju kasz. Nie od dziś wiadomo, że są one źródłem wielu substancji odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Ponadto, są wspaniałym zamiennikiem ziemniaków, makaronów czy ryżu. Ich uniwersalność powoduje, że możemy wykorzystywać je zarówno do potraw wytrawnych, jak i deserów. Rodzajów kasz jest do wyboru do koloru, rozpoczynając od dobrze nam znanych- kaszy gryczanej palonej i niepalonej, jęczmiennej, pęczaku, jaglanej a kończąc na komosie ryżowej czy kuskusie, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Uważa się, że jedną z najzdrowszych kasz jest kasza jaglana. Nie jest ona jeszcze bardzo popularna, na szczęście coraz więcej się o niej mówi, dzięki czemu zaczyna przeżywać swoisty renesans. Kasza ta posiada wiele właściwości, a jej spożywanie przynosi nam same korzyści.

Kaszę jaglaną wytwarza się z łuskanego ziarna prosa. Przy okazji warto wspomnieć, że proso jest najstarszym zbożem uprawianym przez człowieka. Zalicza się do produktów bezglutenowych, dzięki czemu mogą spożywać ją osoby chorujące na nietolerancję glutenu oraz różnego rodzaju alergie. Ponadto, może być jednym z pierwszych produktów zbożowych wprowadzonych do diety niemowląt.

Kasza jaglana, jako jedyna ze wszystkich kasz posiada właściwości zasadotwórcze, co dla naszego organizmu jest niezmiernie ważne, ponieważ pomaga nam utrzymać kwasowo- zasadową równowagę ustroju. Jej kaloryczności wynosi 320-380 kcal w 100 gramach produktu, co jest wartością bardzo zbliżoną do pozostałych rodzajów kasz.

Powinna ona gościć na naszym stole często z bardzo wielu względów. Jest przydatna przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń górnych dróg oddechowych oraz przeziębień, ponieważ pomaga usuwać nadmiar wilgoci z organizmu, a tym samym pozbyć się zalegającego śluzu. Działa także pozytywnie na naszą urodę, dzięki zawartości krzemu korzystnie wpływa na nasze stawy, oraz paznokcie, skórę oraz włosy. Kasza ta jest także bogatym źródłem magnezu, który korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, pomaga się uspokoić i zredukować stres. Ponadto, dzięki witaminie E oraz lecytynie wpływa na pamięć i koncentrację. Co równie ważne, lecytyna pomaga w walce z kilogramami, których chcemy się pozbyć, dlatego kasza ta jest polecana osobom odchudzającym się. Ponadto, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową ze względu na zawartości potasu. Jako, że posiada spore ilości żelaza, pomaga pozbyć się anemii.

Zawiera także wszystkie witaminy z grupy B, co korzystnie wpływa na nasz metabolizm oraz układ nerwowy. Jednocześnie jest cennym źródłem substancji przeciwutleniających, które chronią komórki naszego ciała przed niekorzystnymi procesami oraz chorobami nowotworowymi. Warto też dodać, że jest niezwykle łatwostrawna, dlatego zaleca się jej spożywanie osobom z kłopotami gastrycznymi.

W kuchni możemy przygotowywać kaszę jaglaną na niezliczoną ilość sposobów. Może być zarówno dodatkiem do drugiego dania, gołąbków, sałatek, kotletów, zup, jak i możemy spożywać ją na słodko ze świeżymi owocami, bakaliami, jogurtami czy dżemami.

Warto zatem sięgnąć po produkt tak uniwersalny, który dodatkowo daje nam tak wiele korzyści. Kasza jaglana jest bardzo łatwo dostępna, stosunkowo tania, a przede wszystkim bardzo zdrowa, dlatego powinna na stałe, nie tylko od święta, zagościć na naszych stołach.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Co każdy o pizzy wiedzieć powinien..

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.