banner

Jak prawidłowo mrozić i pasteryzować zupki?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Chce gotować zupki dla dziecka sama (robić małe zapasy- np. na tydzień), bo mam warzywa i mięso ze sprawdzonego źródła. Zastanawiam się tylko czy taką zupkę jarzynową można mrozić lub pasteryzować? Czytałam, że tak, ale zauważyłam, że taka zupka (ja robiłam pierwszy raz marchewka, ryż, masło i królik) po rozmrożeniu ma konsystencję jakby była zważona i nie byłam pewna czy można taką podać. Może coś zrobiłam nie tak? I jeszcze byłabym wdzięczna za informację jak prawidłowo pasteryzować takie zupki, jak długo i w jakich warunkach mogą być przechowywane.

Zupki dla dzieci można zarówno pasteryzować jak i zamrozić, aby przedłużyć ich trwałość oraz zabezpieczyć przed dostępem powietrza i psuciem. Ważne jest jednak, aby przestrzegać odpowiednich zasad przygotowania do procesu pasteryzacji czy mrożenia.

Pasteryzacja zup

Należy wybrać niepowyszczerbiane słoiki, nakrętki zaś nie mogą być zardzewiałe. Słoiki należy dokładnie umyć, wyparzyć, przed nałożeniem do nich zupki rozgrzać przez około 15-30 minut w temperaturze około 100 stopni C. Następnie do tak rozgrzanych słoików wlać zupę i dokładnie zakręcić.

Przetwory pasteryzuje się w dużym garnku, na jego dnie należy położyć czystą ściereczkę, aby uniknąć pęknięcia słoika. Do garnka należy powkładać słoiki wraz z przetworami zachowując pewien odstęp. Następnie należy zalać je gorącą wodą. Woda powinna sięgać około 3 cm poniżej najniższego słoika. Należy starać się wybierać do pasteryzacji słoiki możliwie tej samej wielkości.

Zupki należy pasteryzować około 20-30 minut. Wieczko słoika powinno się charakterystycznie uwypuklić. Po tym czasie należy słoiki wyjąć z garnka, wytrzeć, dokręcić wieczko. Na koniec słoiki należy obrócić do góry dnem i odstawić do wystygnięcia.

Proszę pamiętać, że pasteryzowanie zup z dodatkiem mięsa wymaga długotrwałej pasteryzacji (3 dni).

Pasteryzacja pozbawia jednak znacznych ilości witamin i składników mineralnych, które są wrażliwe na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Z żywieniowego punktu widzenia korzystniejsze więc na pewno będzie podawanie dzieciom świeżych zup, a nie odgrzewanie pasteryzowanych.

Pasteryzowane zupy najlepiej przechowywać w lodówce lub w ciemnym zimnych pomieszczeniu do kilku tygodni.

Mrożenie zup

Ugotowaną zupę należy przestudzić, przelać do plastikowych lub szklanych pojemników i dopiero zamrozić. Przy zamrażaniu przetworów w słoiku należy pamiętać, aby słoik napełnić do nie więcej jak ¾ objętości.

Aby zupa po rozmrożeniu miała odpowiednią konsystencję lepiej również wszelkie zabielacze (śmietanę, jogurt, kefir czy mleko) oraz masło czy oliwę dodać już po odgrzaniu zupy. Podobnie produkty zbożowe (makaron, kasza czy ryż) najlepiej dodać świeże każdorazowo przy odmrażaniu zupy.

Zamrażając zupę należy pamiętać, aby rozdzielić ją na porcje, które zje się na raz. Nie można bowiem kilkakrotnie zamrażać i rozmrażać tych samych produktów czy przetworów.

Zamrażanie nie powoduje dużych strat składników mineralnych i witamin. Przygotowując zupę warto więc korzystać z gotowych mrożonek (mrożonych warzyw i owoców). Szczególnie w zimie są one godne polecenia, kiedy surowe warzywa nie są już najlepszej jakości. Jednak dziecko powinno również poznać smak zupy ze świeżych jarzyn.

Zamrożoną zupę można przechowywać w oddzielnym zamrażalniku około 3 miesięcy, w zamrażalniku wewnątrz lodówki- 2 tygodnie, zaś zamrożoną do -20 stopni C- 6-12 miesięcy.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Czy mięso dla dzieci na zupkę powinno gotować się osobno?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl