banner

Gluten w posiłkach dziecka

Autor: Monika Hajduk

Dzień dobry.
Mam gorącą prośbę o odpowiedź na następujące pytania na które pediatra prowadzący moje dziecko nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi.

Córka ma 4,5 miesiąca.
Przez pierwsze 3 miesiące była karmiona piersią, po czym powoli przechodziłyśmy na mleko modyfikowane.
Obecnie pierś podaję jej tylko raz w nocy.
Wprowadziłam już marchewkę i jabłuszko.

1. Kiedy powinnam wprowadzić gluten?
2. Gluten zamierzam wprowadzać w zupkach (2-3 gramy kaszy manny ugotowanej lub błyskawicznej zalanej wrzątkiem) – czy tak?
3. Jak długo mam ją dodawać do zupek i czy cały czas w takiej ilości?
4. Od kiedy mogę podawać pełne posiłki glutenowe np. kasza manna na mleku?
5. Jak objawia się ewentualna alergia na gluten i czy mogą ją już powodować niewielkie ilości glutenu?
6. Czy kaszki bezglutenowe (ryżowa i kukurydziana) mogę wprowadzić jeszcze przed podaniem glutenu?
Dziękuję.

Witam,

Zalecany okres wprowadzania glutenu do diety dziecka karmionego sztucznie określa schemat sztucznego żywienia niemowląt. Zobacz

Kiedy powinnam wprowadzić gluten?

Zgodnie z modelem gluten należy wprowadzać do diety dziecka karmionego sztucznie nie wcześniej niż w 6 miesiącu życia dziecka.

Gluten zamierzam wprowadzać w zupkach (2-3 gramy kaszy manny ugotowanej lub błyskawicznej zalanej wrzątkiem) – czy tak?

Generalnie zaleca się wprowadzenie niewielkiej ilości glutenu np. kaszka lub kleik zbożowy glutenowy (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym, także zupkach jarzynowych, z gotowanym mięsem lub rybą. Kaszę manną najlepiej ugotować na wodzie i dodać do przecieru.
Dopuszczalne jest jednak początkowe podawanie glutenu (zwłaszcza gdy dziecko ma tendencję do alergii) 1x dziennie, w bardzo niewielkiej ilości, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml jako dodatek do pokarmu kobiecego (gdy jeszcze zdarza się dokarmianie piersią), zamiast przecieru jarzynowego. Pokarm matki z dodatkiem kaszki glutenowej najlepiej podawać łyżeczką. Po rozpoczęciu wprowadzania glutenu zaleca się kontynuowanie karmienia piersią minimum przez okres 2–3 miesięcy.

Takie stopniowe wprowadzanie małych ilości glutenu do diety dziecka sprawia, że układ odpornościowy „uczy się” nie odpowiadać na tę substancję. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko choroby trzewnej we wczesnym i prawdopodobnie w późniejszym dzieciństwie. Udowodnione jest, że karmienie piersią w okresie wprowadzania glutenu i wydłużanie okresu karmienia piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby trzewnej.

Jak długo mam ją dodawać do zupek i czy cały czas w takiej ilości? Od kiedy mogę podawać pełne posiłki glutenowe np. kasza manna na mleku?

Po 2 miesiącach podawania małej ilości glutenu można zwiększyć jego dawkę do ok. 2 łyżeczek (ok. 6 g) na 100 ml posiłku, a następnie, gdy nie towarzyszą dziecku żadne dolegliwości, można podawać jeden posiłek z kaszki lub kleiku glutenowego. np. w postaci kaszki manny na mleku.

Jak objawia się ewentualna alergia na gluten i czy mogą ją już powodować niewielkie ilości glutenu?

Podczas wprowadzania glutenu trzeba być czujnym i zwracać uwagę na ewentualne wystąpienie nieprawidłowych reakcji dziecka na nowy pokarm. Choroba trzewna może objawiać się w różnym etapie życia, jednak musi upłynąć czas, w którym organizm zamanifestuje nietolerancję glutenu, może to więc nie wystąpić w tydzień czy miesiąc po podaniu glutenu. Czasami jednak u dzieci uczulonych na gluten w krótkim okresie po podaniu może pojawić się np. wysypka, ale także bóle brzuszka, szorstka skóra, wymioty, "pieniące się" o nieprzyjemnym zapachu wypróżnienia, znaczna niedowaga.

Czy kaszki bezglutenowe (ryżowa i kukurydziana) mogę wprowadzić jeszcze przed podaniem glutenu?

Kaszki i kleiki bezglutenowe jako posiłki uzupełniające zgodnie z schematem sztucznego żywienia niemowląt można wprowadzać w 7 miesiącu życia dziecka, a więc po wprowadzeniu glutenu (w ilości początkowej takiej samej jak w przypadku kaszki czy kleiku glutenowego).

Monika Hajduk
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie od 5 miesiąca
Gluten w pytaniach i odpowiedziach
Gluten

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl