banner

Jak gotujecie warzywa dla dziecka?

Autor: Magdalena Uchman

Dziewczyny jak gotujecie lub smażycie kurczaka dla 11miesiecznych pociech? Czy mogę ugotować razem ziemniak i marchewkę czy lepiej oddzielnie ??

Dieta małego dziecka (do 3 roku życia) powinna być dietą lekkostrawną. Na lekkostrawność diety składa się zarówno rodzaj spożywanych produktów (m.in. zawartość i rodzaj tłuszczu oraz zawartość błonnika pokarmowego) jak i techniki kulinarne wykorzystywane do przygotowania danego produktu czy potrawy. Najbardziej zalecane w diecie dzieci jest przede wszystkim gotowanie (w wodzie lub na parze), pieczenie bez dodatku tłuszczu, najlepiej w specjalnych rękawach oraz duszenie bez obsmażania.

Smażenie jest obróbką kulinarną, której powinniśmy unikać i stosować bardzo okazjonalnie zarówno w diecie dzieci jak i w diecie osób dorosłych. Jest ona jedną z bardziej szkodliwych dla naszego zdrowia metod przygotowywania posiłków. Wiadomo jednak, że nasze tradycje kulinarne najczęściej wykorzystują właśnie smażenie. Dlatego warto wiedzieć jak smażyć i na czym. Najlepsze jest smażenie bez dodatku tłuszczu lub z jego niewielka ilością. Zdecydowanie nie powinniśmy smażyć na głębokim tłuszczu. Do smażenia nadają się oleje rafinowane czyli oczyszczone np. rzepakowy czy rafinowana oliwa z oliwek. Olej na którym już raz smażyliśmy nie nadaje się do ponownego smażenia i powinien być wymieniony.

W temacie smażenia również należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli podamy dziecku od czasu do czasu coś smażonego oczywiście nic się nie stanie. Jednak smażenie nie może się stać podstawowym sposobem przygotowywania dań, zwłaszcza dla tak małego dziecka jak 11-miesięczne niemowlę. Przewód pokarmowy takiego malucha dopiero się rozwija, a potrawy smażone nadmiernie go obciążają, co może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub po prostu może przekładać się na gorszy nastrój dziecka czy niespokojny sen.

Odnosząc się do drugiej części Pani pytania, oczywiście może Pani ugotować ziemniaki i marchewkę razem. W zupie zazwyczaj gotuje się te dwa warzywa razem i nie ma z tym żadnych problemów. Jeśli gotuje je Pani do drugiego dania należy pamiętać, aby warzywa wrzucać na wrzącą wodę (znacznie mniejsze straty witamin) i gotować je w jak najmniejszej możliwej ilości wody. Zapobieganiu stratom witamin sprzyja również wielkość - im mniej rozdrobnione warzywa, tym straty mniejsze. W przypadku warzyw dobrym pomysłem jest gotowanie ich na parze, ponieważ wtedy witaminy i składniki mineralne nie przechodzą do wody tylko pozostają w środku warzyw.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Nadwaga 11 miesięcy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.