banner

Problem z dietą

Autor: Paulina Roziewska

Witam. Jestem mamą Nikodema. Syn urodził się w niecałym 30 tygodniu ciąży z rozszczepem podniebienia. Już od samego początku były problemy z jedzeniem (nie wypijał całych porcji mleka, prawie wcale nie musiał jeść). Operacje miał wieku 9 miesięcy, przed operacją pij mleko, jadł tylko jogurty, ze względu na rozszczep większość jedzenia podawałam smoczkiem, zdarzało się że jadł obiadki ale w małych ilościach. Po operacji był bardzo duży problem, jadł tylko łyżeczką i tylko jogurty Jogolino waniliowe. Po tygodniu stopniowo wprowadzałam inne posiłki, ale ze względu na duży ból przyjmował tylko to co płynne i łatwe do połknięcia. Na obecną chwilę Nikodem jest 5 miesięcy po operacji i je tylko kaszki, jogurty, wszystkie musy owocowe, budyń, kinder kanapki, misie lubisie i biszkopty, czasem trochę chleba z serkiem almette śmietankowym. Dodam że codziennie próbuje podać mu jakiś obiad bądź warzywo, ale Nikodem nie przyjmuje tego, nie otwiera buzi, zaczyna płakać a jak już coś podstępem mu włożę potrafi to trzymać godzinę w buzi. Wiem że to co je to nic wartościowego, i że tym się "zapycha: ale jak nie podam mu tego co on lubi to nie je wcale i może tak wytrwać cały dzień. Syn ma 14 miesięcy, wiek skorygowany 11,5 i waży zaledwie 6,5 kg. Nie wiem co zrobić aby zaczął inaczej jeść. Bardzo proszę o pomoc. Dodam jeszcze iż bardzo często mamy problemy z zaparciami. Wydaje mi się że jest to skutek ubogiej diety.
Natalia

Pani Natalio,

Pani synek może już jeść to co dorosły człowiek. Od operacji minęło dużo czasu i na pewno malec nie odczuwa żadnego bólu. Każda mama chce, aby jej dziecko racjonalnie się odżywiało i co za tym idzie rosło zdrowo. Zatem należy nauczyć pociechę racjonalnych zasad odżywiania. Jak to zrobić?

Samodzielność

Najlepiej smakuje to, co sami włożymy do buzi, prawda? Pozwól dziecku jeść rączką. Połóż przed nim ugotowane kawałki ziemniaka czy marchewki i czekaj, aż samo zacznie jeść. Do niczego go nie zmuszaj. Dziecko lub robić na złość i specjalnie odmówi współpracy.

• Możliwość wyboru

Zadbaj o to, by na talerzyku zawsze znajdowały się różne, zdrowe produkty. Dziecko zachęcone apetycznym wyglądem i możliwością podjęcia decyzji na pewno zacznie jeść.

• Komponowanie dań

Niech dziecko samo komponuje swoje dania, jak chce. Śledź z dżemem? Każdy ma prawo do nietypowych połączeń.

• Motywacja

Za mamusię, za tatusia. To zawsze działa.

• Podstęp

Pociecha lubi słodkie serki? Dodaj odrobinę jogurtu naturalnego, następnego dnia zwiększ jego ilość. Przemycaj kalafiora w puree z ziemniaków, szpinak w pierogach, owoce w zupie owocowej.

• Podjadanie

Nie pozwalaj dziecku podjadać między głównymi posiłkami. Jeżeli dziecko nie chce jeść obiadu, zastanów się czy wcześniej nie zjadło czekolady lub chipsów. Słodycze są niezwykle kaloryczne i zaspokajają uczucie głodu.

• Małe porcje

Duża ilość jedzenia na talerzu być może zniechęci samym widokiem.

Problemy z zaparciami powinno rozwiązać podanie śliwki ze słoiczka (pisała Pani, że maluszek lubi przeciery owocowe) lub wody koperkowej. Można także podać probiotyki – wartościowe bakterie, które poprawią funkcjonowanie całego układu pokarmowego, szczególnie jelit. Dzięki nim zmniejsza się częstotliwość zaparć i biegunek.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Przykładowe jadłospisy dla dziecka 2 i 3 letniego

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.