banner

Kasza jaglana – złoto polskiej ziemi

Autor: Paulina Tortyna

W dawnych czasach kasza jaglana był bardzo ceniona w Polsce – nazywana „złotem polskiej ziemi”. Dziś wiele osób nie wie nawet jak kasza jaglana wygląda. Warto jednak ją poznać, ponieważ drobne, żółte ziarenka z czarną kropką są niezwykle zdrowe.

Jak powstaje?

Kasza jaglana powstaje z prosa. Jej produkcja polega na obłuskiwaniu oczyszczonego i posortowanego ziarna prosa oraz oczyszczaniu kaszy z łusek i pyłu.

Proso zwyczajne wywodzi się z Azji i jest najdłużej uprawianym zbożem w historii ludzkości. Niegdyś było uprawiane niemal w całej Europie, obecnie rzadziej spotykane. Najwięcej prosa uprawia się w południowej części Rosji, w środkowej Azji oraz w północnych Indiach, Chinach i Japonii.

W Polsce uprawa prosa zaczęła powoli zanikać, jednak dzięki polityce rolnej Unii Europejskiej coraz częściej można zobaczyć proso na naszych polach. Wynika to ze wsparcia finansowego jakie otrzymują rolnicy za ponowne włączenie zanikających gatunków do struktury upraw.

Skład

Pod względem zawartości białka kasza jaglana przewyższa ryż i kaszę gryczaną, a pod względem zawartości tłuszczu ustępuje tylko płatkom owsianym, dlatego jest uważana za pełnowartościowy pokarm dietetyczny. Charakteryzuje się dobrą przyswajalnością składników pokarmowych: białka – 85%, tłuszczów – 90% i węglowodanów – 98%.

Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B: B1, B2 i B6 oraz wapń, fosfor, żelazo i miedź.Zawiera w swoim składzie krzem, który odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Krzem bierze udział w procesie mineralizacji kości, zapobiega ich odwapnianiu i przyspiesza regenerację po urazach.

Kasza jaglana nie zawiera glutenu, dlatego jest szczególnie polecana osobom z celiakią i alergiami pokarmowymi. Jest również jednym z pierwszych produktów zbożowych jakie powinno wprowadzać się do diety niemowląt.

Właściwości

Kasza jaglana jest lekkostrawna, a zarazem dostarcza sporej dawki energii w postaci węglowodanów złożonych. Kleik z tej kaszy zalecany jest dla osób chorych, po operacjach, jak również przy problemach żołądkowych.

Jako jedyna z kasz wykazuje działanie zasadotwórcze. Jest to szczególnie cenna właściwość, ze względu na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Bardzo często nasza dieta obfituje w produkty o działaniu kwasotwórczym, tj. mięso, pieczywo, nabiał, słodycze, kawa co może prowadzić do zakwaszania organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby spożywać również w odpowiedniej ilości produkty alkalizujące. Utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej stanowi ważny element homeostazy ogólnoustrojowej.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej kasza jaglana ma właściwości ocieplające. Wzmacnia wychłodzony i osłabiony organizm.

Wykorzystanie

Kasza jaglana ugotowana na sypko jest idealnym dodatkiem do duszonych mięs i warzyw.

Z powodzeniem można nią zastąpić ziemniaki czy ryż. Kasza ta również doskonale sprawdzi się w wersji na słodko np. z jabłkami czy śliwkami.

Można również zmielić kaszę jaglaną w młynku (np. w młynku do kawy). Otrzymana w ten sposób mąka jaglana doskonale nadaje się do zagęszczania zup, sosów i do panierowania.

mgr inż. Paulina Tortyna
Dietetyk

Przeczytaj także: Mieszanki owocowo – ziołowe

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.