banner

Mleko matki – FAKTY i MITY

Autor: Monika Hajduk

Mleko matki może być zbyt chude lub zbyt tłuste.

MIT

Mleko matki nie może być zbyt tłuste lub zbyt chude. Jego konsystencja jest taka sama, jednak na początku karmienia mleko jest trochę chudsze (to zaspokaja pragnienie dziecka), później – tłustsze (zaspokaja głód). Całkowite opróżnienie piersi trwające od 15 do nawet 40 minut pozwoli na porządne nakarmienie dziecka.

Karmiąc piersią szybciej schudnę.

PRAWDA

Karmienie piersią sprzyja łatwiejszemu powrotowi do masy ciała sprzed ciąży. Produkcja mleka jest wysiłkiem fizycznych i spala zgromadzone podczas ciąży rezerwy energetyczne.

Skład mleka matki może być różny.

Po części PRAWDA i MIT

Skład mleka matki jest stały, bowiem składniki pokarmowe z mleku pochodzą w dużej mierze z zapasów zgromadzonych podczas ciąży. Na skład pokarmu w niewielkim stopniu może mieć jednak wpływ dieta matki. Dotyczy to głównie witamin z grupy B, C i niektórych składników mineralnych, których im więcej w diecie, tym więcej w pokarmie.

Wielkość biustu ma wpływ na skład lub ilość pokarmu.

MIT

Wielkość biustu nie ma na to wpływu. O ilości mleka decyduje ilość tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej.

Każdy etap produkcji mleka przez gruczoły mlekowe jest taki sam.

MIT

W początkowym okresie po porodzie produkowana jest w małych ilościach tzw. siara – mleko bardzo wartościowe, bogate w białe krwinki i przeciwciała, żółtawe. Między 3 a 7 dniem po porodzie produkowane jest tzw. mleko przejściowe, o rzadszej konsystencji, w większej ilości. W późniejszym okresie mamy już do czynienia z mlekiem dojrzałym.

Korzyści z karmienia piersią są obupólne – zarówno dla matki, jak i dla dziecka

PRAWDA

Wykazano, że karmienie piersią sprzyja szybciej rekonwalescencji matki w okresie połogu, powoduje lepsze i szybsze gojenie się ran i cofanie zmian ciążowych. Stwarza to mniejsze ryzyko krwotoku, niedokrwistości i sprzyja szybszej inwolucji macicy po porodzie. Poza tym, karmienie piersią chroni matkę przed nowotworami piersi, jajników, osteoporozą i chorobami układu krążenia. Produkowana prolaktyna może być także odpowiedzialna za lepszy nastrój i samopoczucie matki.

Korzyści z karmienia piersią dla dziecka odnoszą się do układu immunologicznego, rozwoju fizycznego i psychicznego. Wykazano, że karmienie piersią zapobiega biegunkom, zapaleniom ucha środkowego, chorobom układu oddechowego u dzieci. W przyszłości wiąże się to także z mniejszym ryzykiem zachorowalności na choroby metaboliczne: otyłość, cukrzycę typu 1 i 2, nadciśnienie tętnicze. Karmienie piersią stymuluje też prawidłowy rozwój nabłonka śluzówki jelit, zapobiega alergiom oraz powoduje szybsze ustępowanie żółtaczki poporodowej.

Po cesarskim cięciu nie będę miała mleka.

MIT

Cesarskie cięcie nie wyklucza pobudzenia gruczołów mlekowych do wytwarzania mleka. Po zabiegu pierwsze przystawienie do piersi powinno mieć miejsce do 6, a najlepiej do 2 godzin po porodzie. Najsilniejszym bodźcem do produkcji mleka jest dziecko, które jak najszybciej należy przystawić do piersi.

Monika Hajduk
Dietetyk

Przeczytaj także: „Kiedy mama nie może karmić piersią …”

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl