banner

Woda czy sok?

Autor: Angelika Drozd

Eksperci podkreślają, że woda jest najlepszym płynem służącym do nawodnienia organizmu. Dzieci tracą każdego dnia znacznie większą ilość wody w stosunku do masy ciała (15%) w porównaniu z dorosłymi (4%). Warto więc nauczyć dziecko gaszenia pragnienia wodą.

W 2010 roku Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydała nowe zalecenia odnoszące się do ilości płynów w codziennej diecie dzieci. Poziomy określono następująco:

• niemowlęta w wieku 0-0, 5 r. ż. – 700 ml,
• niemowlęta w wieku 0, 5-1 r. ż. – 800 ml,
• dzieci w wieku 2-3 lata – 1300 ml,
• dzieci w wieku 4-8 lat – 1600 ml,
• chłopcy w wieku 9-13 lat – 2100 ml,
• dziewczynki w wieku 9-13 lat – 1900 ml,
• dziewczęta powyżej 13 r. ż., kobiety – 2000 ml,
• chłopcy powyżej 13 r. ż., mężczyźni – 2500 ml.

A co z napojami i sokami w diecie maluchów?

Pamiętajmy, że nie należy podawać maluchowi słodkich napojów. Wyjątek warto zrobić dla soków bez dodatku cukru, ale dziecko nie powinno spożywać ich w zbyt dużych ilościach. Chociaż są smaczne i dzieci zazwyczaj je lubią, to są wysokokaloryczne. W przypadku niemowląt należy limitować ich ilość i nie podawać więcej niż 150 ml. W diecie dzieci starszych, choć nie sporządzono konkretnych zaleceń, także nie powinniśmy nadużywać soków. Produkty przeznaczone dla naszych pociech powinny być bez dodatku cukru. Zwracaj uwagę, co podajesz swojemu maluszkowi, nie ma bowiem potrzeby, aby się przyzwyczajał do słodkiego smaku. Sok możesz przygotować sama w domu lub kupić gotowy, specjalnie przeznaczony dla niemowląt. Wybieraj te produkty, na których widnieje informacja, że jest to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie soku, postaraj się, by warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła – najlepiej z własnego ogródka.

Spożywanie zbyt dużej ilości soków może zaburzać stan odżywiania i prowadzić do niedożywienia lub przekarmienia. Nadmierna ich podaż w jadłospisie może powodować biegunki fermentacyjne oraz być przyczyną bolesnych wzdęć brzucha.

Pamiętaj, że idealną alternatywą dla soków w diecie malucha są świeże owoce, które są bogatym źródłem cennych witamin i składników mineralnych!

mgr Angelika Drozd
Dietetyk

Przeczytaj także: Śniadaniowy zawrót głowy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.