banner

Dieta 1,5 alergika

Autor: Monika Turek

Proszę o pomoc. Mój synek 1,5 roku zaczął odmawiać jedzenia obiadów. Zjada za to całą porcję zupy (z warzywami, mięsem, makaronem - lub ryżem czy kaszą). Protestuje jak próbuje mu przemycić obiad. Podsumowując potrafi zjeść albo taką bogatą zupę, albo obiad. Nie da się przekonać, aby nawet z odstępem czasu zjadł to i to. Dodatkowo jest alergikiem, jest na Nutramigenie, nie może jeść jajka, więc wszelkie naleśniki, placuszki odpadają. Robiłam nawet pierogi, ale też odmawia i nie chce. Nie lubi w ogóle takich mącznych potraw. Co powinnam zrobić? czy przeczekać ten okres, czy jednak zrezygnować z jakiejś porcji mleka - choć on się buntuje? Dodam, że walczymy cały czas, aby syn przybrał na wadze (jest poniżej 3 centyla). Co mogę zrobić? brakuje mi pomysłów. Karolina z Gdańska :)

Normą dla Państwa synka jest masa ciała ok. 10-11kg. Dla takiej masy ciała ilość spożywanego pokarmu, która pozwoli na optymalny rozwój dziecka, powinna stanowić około 565-625kcal/dobę. Jeśli Państwa synek jest < 5 centyla, ilość tą można nieco zmniejszyć, do ok. 505kcal/dobę.

Analizując menu Państwa synka, uważam, iż nie należy na tym etapie zmieniać na siłę preferencji maluszka (proponuję od czasu do czasu sprawdzać, czy malec nadal nie chce jeść 2-daniowego obiadu lub czy nagle nie posmakują mu mączne potrawy). Uzyskanie ok. 505kcal na dobę poprzez dotychczasowe karmienie jest możliwe. W okresie życia, w którym jest Państwa pociecha, wiele maluchów ma problem ze spożywaniem 2-daniowego obiadu - jedno danie w zupełności im wystarcza. Poniżej zaproponuję przykładowe menu zaspokajające potrzeby Państwa synka:

Śniadania:

1. Nutramigen z 210 ml wody
2. Pieczywo (kromka, najlepiej ciemne), wędlina - schab, szynka, polędwica (wysokiej jakości),2 plastry/ pasta z nasion roślin strączkowych (fasola, ciecierzyca)/pasta rybna + warzywa
3. Około 180 ml kaszki pszennej/kukurydzianej na Nutramigenie
4. Kaszka owocowa na mleku modyfikowanym/wodzie, 180-200ml
Do smarowania pieczywa można używać margaryny bez białek mleka krowiego (Flora/Delma). Należy uważnie czytać etykiety produktów, gdyż białka mleka krowiego mogą „ukrywać się” w wielu produktach, m.in. pieczywie, wędlinach, ketchupie.

2 śniadania:

1. Pieczywo (kromka, najlepiej ciemne), wędlina (schab, szynka, polędwica – wysokiej jakości), 2 plastry + warzywa
2. Pieczywo z pastą z avocado
3. Chrupkie pieczywo z dżemem owocowym o obniżonej zawartości cukru

Obiady:

1. Jarzynka z kurczakiem lub innym mięsem, z kaszą/makaronem/ryżem
2. Zamiast zupy jarzynowej może być pomidorowa, rosołek z kluseczkami, barszcz ukraiński, ogórkowa, kapuśniak itd.
3. Porcja mięsa (kurczak, indyk, królik, cielęcina) gotowanego/duszonego z sosem + ryż/ziemniaki/kasza + warzywa, np. tarta marchewka z jabłkiem, gotowany brokuł
4. Ryba(łosoś, tuńczyk, dorsz) z ziemniakami + gotowana marchewka/buraczki
5. Klopsiki z kaszą/ryżem + surówka
6. Gotowana fasola sosem mięsno-warzywnym
Zamiennikiem jaj kurzych mogą być jaja przepiórcze, które większość dzieci z alergią na jaja kurze, dobrze toleruje.

Podwieczorki:

1. Owoc, np. przetarte jabłko, banan
2. Owoce w postaci musu, kisielu lub galaretki
3. Biszkopty bez cukru
4. Purée warzywne

Należy uważać z ilością owoców i soków owocowych, słodzonych kompotów, kisielów. Nie powinno się podawać więcej niż 200ml owoców, łącznie z sokami.

Kolacje:

1. Kleik ryżowy (łyżka kleiku na 230 ml wody)
2. Płatki owsiane/żytnie/z kawałkami owoców, rozmoczone w goręcej wodzie

Do picia polecam herbatę koperkową

Warto mieć na uwadze, iż alergia na białko mleka krowiego/kurzego najczęściej znika wraz z wiekiem dziecka, około 2-3 roku życia. Podawanie Nutramigenu dodatkowo ułatwia wytworzenie tolerancji na powyższe produkty. Po około 6-12 miesiącach diety eliminacyjnej lekarz może zalecić wykonanie tzw. testu prowokacji.

Monika Turek
Dietetyk

Przeczytaj także: Skaza białkowa - dieta niemowlaka

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.