banner

Dieta dla ciężarnej z cukrzycą ciążową – przykłady produktów

Autor: Żaneta Michalak

Cele leczenia żywieniowego w przypadku cukrzycy ciężarnych to przede wszystkim pokrycie zapotrzebowania na energię oraz mikro- i makroskładniki, a także osiągnięcie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dochodzi do tego konieczność normalizacji wskaźników metabolicznych związanych z gospodarką węglowodanami i lipidami: glikemia, hemoglobina glikowana (HbA1c), profil lipidowy.

Śniadanie: pieczywo razowe, płatki owsiane (lub inne nieprzetworzone), niedosładzane produkty mleczne (z wyjątkiem dużych ilości mleka), jaja, chude wędliny (najlepiej domowe), świeże warzywa. W tym posiłku unikaj owoców i ich przetworów, soków, miodu, kawy.

Drugie śniadanie: jak wyżej, natomiast tutaj możesz pozwolić sobie na owoce (ale wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym, np. jabłko, gruszka, ananas, melon, kiwi, truskawki, maliny, pomarańcze itp.), unikaj bananów, mango, winogron, owoców suszonych.

Obiad: chude mięsa bez skóry, pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki/bataty, warzywa (także nasiona roślin strączkowych). Unikaj smażenia (raz na jakiś czas to dozwolone, lecz nie w głębokim tłuszczu; najbardziej polecane jest duszenie z dodatkiem wody i tłuszczu), tłustych mięs, białej mąki (także do zasmażek). Zup lepiej nie zabielać, tym bardziej śmietaną. Możesz pozwolić sobie na pierogi czy naleśniki, ale korzystaj z mąki pełnoziarnistej.

Podwieczorek: w cukrzycy ciążowej lepiej zjeść go na wytrawnie (raz na jakiś czas na słodko, o ile jesz podwieczorek do godziny 16-17tej). Wybierz więc kanapkę z razowego pieczywa, sałatkę warzywną lub z niedużym dodatkiem owoców, jogurt. Unikaj słonych i słodkich, przetworzonych przekąsek.

Kolacja: węglowodany złożone, jaja, chude mięsa, warzywa, nabiał. Unikaj tutaj słodkich produktów, także owoców i soków.

Posiłek przed snem: lekki posiłek do około 30 minut przed snem. Pieczywo razowe z dodatkiem, np. serem, chudą wędliną lub jajko z warzywami (np. mieszanka warzyw na patelnię). Unikaj gotowych sosów, ketchupu itp.

Żaneta Michalak,
Dietetyk

Przeczytaj także: Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.