banner

Rozszerzanie diety według aktualnego schematu

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam pytanie mój synek urodził się w sierpniu. Czy już powinnam rozszerzać dietę karmię piersią i od czego zacząć. Jak podać gluten. Pozdrawiam Joanna

5 miesiącu powinno się stopniowo rozszerzać dietę dziecka. Sam pokarm kobiecy lub mleko modyfikowane przestaje być wystarczającym źródłem energii i składników odżywczych.

Według aktualnego schematu żywienia niemowląt z roku 2014 dietę najlepiej zacząć rozszerzać od wprowadzenia warzyw. Jest to związane z tym, że owoce zawierają więcej cukru i są zazwyczaj dobrze akceptowane przez dzieci. Na początku warzywa podaje się w formie gotowanej, miksowane, w formie przecierów. Owoce lepiej wybierać krajowe, gdyż te egzotyczne są bardziej potraktowane środkami chemicznymi.

W 5-6 miesiącu w menu malucha mogą pojawić się również: mięso, jaja, puree ziemniaczane, kaszki i kleiki bezglutenowe. W 5. miesiącu i nie później niż w 6. należy wprowadzić gluten, w niewielkich ilościach (około 2-3g/100 g produktu, np. dodając do pokarmu lub przecieru jarzynowego).

Od 5. miesiąca w diecie mogą pojawić się soki 100%, przecierowe, do 150 g na dobę. Jest to porcja liczona z ilością spożytych owoców. Gdy dopiero zaczyna Pani rozszerzać dietę najlepiej podać ilość nie większą niż 50g. Do gaszenia pragnienia bardziej polecane są wody niskozmineralizowane niegazowane. Jeśli od najmłodszych lat zadbamy o to, żeby dziecko częściej sięgało po wodę niż sok, utrwalimy w nim zdrowe nawyki żywieniowe.

Już w 5-6 miesiącu można podać dziecku całe jajko (nie jak wg starego schematu tylko żółtko). Jajko ugotowane na twardo można dodać do zupy jarzynowej.

Mięso początkowo podaje się w ilości nie większej niż 10g. Może to być: indyk, królik, kurczak (rzadziej), chuda wołowina, także ryby 2-3 razy w tygodniu.

Każdy nowy produkt, który jest wprowadzany do diety powinien być podany w niewielkiej ilości (około 1 łyżeczki). Należy odczekać 2-3 dni, aby zaobserwować reakcję dziecka. Dopiero później, jeśli nie ma reakcji alergicznej lub innych dolegliwości można wprowadzić kolejny produkt. W czasie rozszerzania diety nowe produkty zaleca się podawać łyżeczką (nie butelką).

Według aktualnego stanu wiedzy nie ma potrzeby, żeby opóźniać podanie dziecku produktów, które mogą być alergenami, np. truskawki, ryby. Alergeny należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od małych ilości i zanim poda się kolejną porcję odczekać około 3 dni (zasada identyczna jak w przypadku produktów, które nie są najczęstszymi alergenami).

Przy rozszerzaniu diety niemowlęcia nie jest ważna kolejność, w jakiej wprowadzane są nowe produkty, nie ma więc znaczenia czy poda najpierw Pani jabłko czy gruszkę, marchewkę czy buraczka. Ważne, aby przestrzegać pewnych zasad:

-pojedynczego wprowadzania nowości
-nie łączyć w jednym posiłku kilku nowych produktów
-zaczynać od niewielkich ilości nowego produktu
-częściej podawać owoce i warzywa krajowe.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta dziecka 6 miesięcy

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.