banner

Dieta przy astmie

Autor: Alicja Hojda

Witam serdecznie. Moja córka ma 3 latka, od urodzenia jest alergikiem pokarmowym, ma alergie na wszystko: mleko, jaja, ziemniaki, trawy, kurz itd. Pani doktor zdiagnozowała astmę oskrzelową, bo dość często ma zapalenie oskrzeli. Zastanawia mnie jedno, bo pani doktor podała na stale leki: inhalacje i Xyzal i każe jej wszystko jeść, wszystko na co jest uczulona? Czy to że będzie jadła nie wpłynie na pogorszenie astmy?

Witam,

jeśli zdiagnozowana astma ma podłoże alergiczne (w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest), to kontakt z wywołującym ją alergenem rzeczywiście może pogorszyć stan zdrowia dziecka, pomimo stosowania leków. Pytanie, czy to alergen pokarmowy powoduje objawy astmy? Częściej dzieje się tak po kontakcie z alergenami wziewnymi (roztocza, pyłki).

Jedyną skuteczną metodą leczenia alergii pokarmowej jest dieta eliminująca uczulające produkty. Żadne leki nie są w stanie pomóc (wyleczyć choroby), jeśli dziecko będzie stale jadło pokarmy, które wywołują objawy alergii. Szerzej o diecie eliminacyjnej można przeczytać tutaj: Dieta eliminacyjna w leczeniu alergii pokarmowej

Czy zalecenie włączenia do diety wszystkich produktów dał lekarz alergolog? Jeśli nie, to warto zasięgnąć jego opinii. Jeśli jednak to specjalista zdecydował o takim leczeniu, to widocznie uznał, że reakcje uczuleniowe są na tyle niewielkie, że można dziecku zacząć podawać wykluczone wcześniej pokarmy.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Mleko pasteryzowane czy UHT. Które wybrać?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.