banner

Zapotrzebowanie dobowe u dziecka

Autor: Paulina Plata

Dzień dobry! Jakie jest zapotrzebowanie (dobowe) na białko, tłuszcze, wapń dla dziecka powyżej roku? Przelicza się to na kilogramy? Pozdrawiam serdecznie.

Podstawą prawidłowo zbilansowanej diety jest dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości podstawowych składników odżywczych, a także składników mineralnych i witamin. Ich prawidłowa podaż w diecie dzieci pozwala na zdrowe funkcjonowanie i rozwój organizmu.

Białka zaliczamy do podstawowych składników odżywczych organizmu. Pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji strukturalnych komórki, odpowiadają za prawidłowy wzrost organizmu, budują przeciwciała organizmu. Według badań poziom białka w diecie przeciętnego dziecka kilkukrotnie przekracza zalecane normy. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia Jego poziom w dziennej racji pokarmowej powinien wynosić około 1 g/kg m.c./d. Nadmierne spożycie białka prowadzi do wzrostu insulinooporności i otyłości w późniejszych latach życia dziecka.

Kolejnym podstawowym składnikiem odżywczym są tłuszcze, które dzielimy na nasycone oraz jedno- i wielonienasycone. Są źródłem energii dla organizmu, a także niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 i n-6, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać tłuszcze na poziomie 35-40% energii. Powinno się ograniczać w ich diecie spożycie tłuszczów nasyconych, na rzecz tych wielonienasyconych.

Węglowodany powinny być głównym nośnikiem energii w diecie. U osób powyżej 1 roku życia zaleca się spożycie węglowodanów na poziomie 50-70% energii, w tym cukrów 10-20%, a cukrów dodanych nie więcej niż 10%.

Witaminy to grupa związków o różnorodnej budowie, pełniących w organizmie funkcje regulacyjne. Mogą być syntezowane przez organizm, jak również dostarczane do organizmu w postaci prowitamin wraz z dietą bądź florą bakteryjną jelit. W tabeli poniżej podano zalecaną dzienną dawkę poszczególnych witamin w diecie dzieci w różnym wieku.


Składniki mineralne pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Stanowią materiał budulcowy kości, zębów, skóry i paznokci, dodatkowo regulują gospodarkę wodno-elektrolitową oraz utrzymują równowagę kwasowo-zasadową. W tabeli poniżej przedstawiono zalecaną dzienną dawkę poszczególnych składników mineralnych w dziennych racjach pokarmowych dzieci w różnym wieku.

Paulina Plata
Dietetyk

Przeczytaj także: Posiłek dla malucha przed wyjściem do przedszkola

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.