banner

Parówki Piratki

Autor: Magdalena Uchman

Witam! Bardzo proszę o analizę parówek z Lidla o nazwie "Piratki". Chciałabym się głównie dowiedzieć czy mogę takie parówki dawać nieco ponad rocznemu dziecku. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam, Karolina

Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu: Parówki Piratki z szynki 93%, Kiełbaski wieprzowe, homogenizowane, wędzone, parzone.
Kategoria: Wędliny
Producent: Balcerzak i Spółka Sp. z o.o.
Opakowanie: 200g.

Skład: mięso wieprzowe z szynki (93%), woda, sól, glukoza, przyprawy, ekstrakty przypraw, białko wieprzowe, aromaty, susz z aceroli. Może zawierać: zboża zawierające gluten, gorczycę, soję.

Wartość odżywcza:
Wartość energetyczna: 276kcal/100g produktu
Białko: 14g/100g produktu
Węglowodany: 1,2g/100g produktu, w tym cukry 1g
Tłuszcz: 24g/100g produktu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 8g
Sól: 2,3g/100g produktu

Sugerowana porcja 20g

Zalety:

- bez dodatku fosforanów
- bez barwników
- bez dodatku glutaminianu sodu
- bez dodatku substancji konserwujących

Wady:

- zawierają aromaty
- parówki nie są dobrym wyborem żywieniowym, nawet te o największej ilości mięsa

Co na to ekspert?
mgr Magdalena Uchman, dietetyk

Jako dietetyk z pewnością nie zalecę włączenia parówek do diety, zwłaszcza tak małego dziecka, które na dobrą sprawę dopiero zaczyna poznawać jedzenie. W tym okresie życia dziecko powinno poznawać smak naturalnych produktów, które są jak najmniej przetworzone. Dzieciom najlepiej w ogóle nie podawać parówek. Jeśli już pojawiają się one w diecie dziecka to nie powinny być one stałym elementem diety, bez względu jakiej są firmy i jaką zawartość mięsa zawierają.

Jeśli już zdecydujemy się na podawanie dziecku parówek, koniecznie trzeba przeczytać etykietę. Na rynku dostępne są róże rodzaje parówek, niektóre znacznie lepsze pod względem składu niż pozostałe. Na pewno na półkę odłożyć powinniśmy parówki, które w swoim składzie mają MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie.

Po przeanalizowaniu informacji zawartych na stronie producenta i etykiety opakowania stwierdzam, że można parówki Piratki zaliczyć do tych lepszych. Według deklaracji producenta nie zawierają one konserwantów, glutaminianu sodu czy fosforanów, ani barwników. Poza tym zawierają dużą ilość mięsa – 93% mięsa z szynki.

Wadą parówek Piratek jest z pewnością duża wartość energetyczna. Wynika to ze sporej zawartości tłuszczu. Dużą część tego tłuszczu stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, których spożycie powinniśmy ograniczać. Poza tym parówki Piratki zawierają glukozę, z pewnością dla poprawy ich smaku. Zawierają również aromaty.

Spożywanie parówek, nawet tych teoretycznie najlepszych z największą zawartością mięsa kształtuje nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, że w produkcji parówek wykorzystuje się proces homogenizacji, dzięki któremu powstaje jednolita masa ze składników, które w normalnych warunkach nigdy by się nie połączyły. Poza tym Parówki maja dość niską wartość odżywczą. Dziecko, przyzwyczajone do spożywania parówek może później wybierać po prostu parówki bez czytania składu i zastanawiania się czym tak właściwie one są. Poza tym parówki należą do produktów wysoko przetworzonych, których w diecie dziecka powinno się unikać. Koniecznie trzeba czytać etykiety, ponieważ często zdarza się tak, że parówki dla dzieci mają znacznie gorszy skład niż te przeznaczone dla osób dorosłych.

Jeśli już zdecyduje się Pani podać swojemu dziecku parówkę najlepiej podać ją ze świeżymi warzywami np. pomidorem oraz ciemnym pieczywem.

Generalna ocena w skali 1-5:
3-

Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Parówki Jedyneczki - opinia Eksperta


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.