banner

Drugie śniadanie do szkoły

Autor: Beata Smulska

Co warto dziecku przygotować do szkoły, czyli zdrowe i mało pracochłonne pomysły na II śniadania do szkoły dla naszych pociech.

To, jak komponujemy jadłospis ma ogromny wpływ na odżywianie naszych pociech, dlatego w codziennym żywieniu dziecka powinniśmy szczególną uwagę poświęcić pierwszemu i drugiemu śniadaniu. Pierwsze śniadanie dziecko powinno zjadać w domu, nie możemy dopuścić, aby dziecko wychodziło z domu na czczo. Drugie śniadanie dziecko zazwyczaj zabiera do szkoły. W godzinach porannych należy pobudzić organizm do działania prawidłowo zbilansowanym śniadaniem. Dorośli powinni zadbać o przygotowanie dziecku pożywnego i zdrowego posiłku do szkoły.

Co to powinno być? Posiłki spożywane przez dzieci powinny być przede wszystkim bogate w energię. Oprócz tego muszą zawierać odpowiednią ilość białka, witamin czy kwasów tłuszczowych omega-3. Zamiast pieczywa pszennego, sięgajmy po chleb graham lub pełnoziarnisty z pestkami dyni czy słonecznika, który dostarczy energii na długi czas. Jako dodatki do kanapek możemy użyć wędliny, pasty rybnej z wędzonej makreli, chudego twarożku, żółtego sera czy jajka na twardo, które zapewnią odpowiednią porcje pełnowartościowego białka. Właściwą podaż kwasów tłuszczowych zapewni kilka orzechów wrzuconych do plecaka lub kanapka z wędzonym łososiem. Nie zapominajmy o witaminach i składnikach mineralnych – do kanapki włóżmy też plastry pomidora, ogórka czy papryki, a także rzodkiewki, szczypiorek i liście sałaty. Kolory w kanapkach i przyjemne aromaty pobudzają apetyt. Pamiętamy, by nie solić warzyw, aby nie wypuściły soku i nie rozmoczyły kanapek. Kanapkę, czy bułkę pakujemy w folię spożywczą, gdyż w tej najdłużej pozostanie świeża.

Oprócz najczęściej przygotowywanych na drugie śniadanie kanapek, możemy dać dziecku do szkoły pełnoziarniste wafle ryżowe, jogurt czy kefir owocowy z dodatkiem musli oraz jako dodatek: owoce (również te suszone) i warzywa. Jeśli nie mamy rano zbyt dużo czasu, wrzućmy dziecku do plecaka jabłko, gruszkę czy 2 mandarynki. Jeśli natomiast rano nie spieszymy się za bardzo, obierzmy i pokrójmy kalarepę czy marchewkę. Porcję warzyw i owoców możemy zastąpić sokiem owocowym lub warzywnym, najlepiej takim, który przygotujemy samodzielnie w domu. Jeśli kupujemy go w sklepie upewnijmy się, czy nie zawiera dodanego cukru. Oczywiście zamiast soków możemy dać dziecku do picia wodę, która również nie powinna być dosładzana czy herbatę przygotowaną w domu. Najlepsza będzie woda niegazowana, unikajmy wód smakowych czy słodkich napojów gazowanych jak oranżada, cola czy nestea.

Jeśli chcemy dać dziecku do szkoły coś słodkiego, to też niech to będą wartościowe słodycze. Włóżmy dziecku do plecaka batonik z musli, płatkami śniadaniowymi i czekoladą, 2-3 witaminowe cukierki, 2-3 ciastka owsiane z orzechami i rodzynkami.

Mam nadzieję, że te wskazówki znacznie ułatwią rodzicom przygotowywanie zdrowego posiłku dla dzieci. Pamiętajmy jednak o licznych pokusach, które działają na dzieci w szkole, m.in. w sklepikach szkolnych. Dlatego zawsze sprawdzajmy, czy dziecko nie wróciło ze szkoły z niezjedzoną kanapką, bo zamiast tego kupiło batonika czy drożdżówkę.

mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk

Przeczytaj także: Sklepiki szkolne – co powinno się w nich znaleźć?

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl