banner

Jogurty dla dzieci

Autor: Agnieszka Daria Kula

Proszę o polecenie jogurtów dla dzieci. Z czego powinien się składać naturalny jogurt i na co zwracać uwagę przy jogurtach owocowych. Z góry dziękuję za odpowiedź bo asortyment sklepów jest ogromny i nie wiem co wybrać dla córki która ma 15 miesięcy. Jola P.

Produkty mleczne, w tym jogurty są szczególnie polecane w diecie dzieci m.in. ze względu na zawarty w nich wapń, który zapewni im zdrowe i mocne kości oraz zęby. Jednak jogurt jogurtowi nierówny. Jaki więc jogurt wybrać?

Najzdrowszy jogurt to taki, w którego skład wchodzi tylko mleko i żywe kultury bakterii. Szczególnie w diecie najmłodszych powinno się unikać dodatku cukru, mleka w proszku, zagęstników czy konserwantów. Proszę pamiętać, że słodkie jogurty z dodatkiem cukru, drażetek, wiórek czekoladowych, chrupek należy traktować jak deser, z całą pewnością nie jest to pełnowartościowy i zdrowy produkt. Także jogurty tzw. light czy 0% tł. nie są zdrowe. Produkty mleczne są polecane nie tylko ze względu na zawarty w nich wapń, ale także jako źródło witamin, w tym witamin które rozpuszczają się w tłuszczach. Spożywając jogurty odtłuszczone nasz organizm nie przyswoi tych witamin.

Nie polecam podawania gotowych jogurtów owocowych. Często jogurty owocowe zawdzięczają swój smak i zapach obecnością barwników i aromatów, owoce jeśli w ogóle występują, to w śladowej ilości. Jogurty owocowe polecam przygotowywać samodzielnie w domu. Taki produkt mleczny będzie miał dużo więcej wartości odżywczych. Wsad owocowy, który znajduje się w kupnych jogurtach jest mocno przetworzony w wyniku wielu procesów technologicznych. Spożywając taki jogurt nie dostarczymy swojemu organizmowi tylu witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, co dodając świeże czy suszone owoce do jogurtu naturalnego.

Proszę nie dać zwieść się reklamom, w których poleca się słodkie serki dla mocnych kości. Raz na jakiś czas może Pani przygotować córeczce jogurt kakaowy, ale wykorzystując naturalne kakao.

Zawsze powinno się dokładnie przeglądać etykiety wybieranych produktów. Im krótsza jest lista składników, tym większe prawdopodobieństwo że trafimy na zdrowy produkt.

Podsumowanie:

Rozwijanie prawidłowych nawyków żywieniowych od wczesnego dzieciństwa jest podstawą dla właściwych wyborów żywieniowych w późniejszym okresie, dlatego najlepiej unikać słodkich jogurtów, deserów czy serków i nie przyzwyczajać malucha do smaku słodkiego. Wybierać jogurt naturalny bez dodatku mleka w proszku, a jeśli chcemy podać dziecku jogurt smakowy, przygotujmy go samodzielnie w domu.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Porównanie chlebów bezglutenowych i ich tradycyjnych odpowiedników

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.