banner

Metoda BLW część 1 – „Wprowadzenie”

Autor: Anna Baczyńska

Czas wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka jest dla rodziców wyzwaniem. Do tej pory mleko w zupełności pokrywało potrzeby maleństwa. Około 5-6 miesiąca życia dziecko zaczyna mieć większe potrzeby i samo mleko nie wystarczy, aby pokryć jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. BLW, czyli Baby - led weaning (Bobas lubi wybór) to jedna z metod wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlaka. Opiera się na ominięciu etapu, w którym karmimy niemowlę łyżeczką. Dziecko od pierwszego swojego posiłku je rączką kawałki warzyw i owoców. BLW staje się coraz bardziej popularną metodą i zyskuje wielu zwolenników.

Metodę BLW wprowadzamy od momentu, w którym dziecko potrafi już siedzieć (6-7 miesiąc życia). Wprowadzając pokarmy metodą BLW podajemy pokarm w takiej konsystencji, aby dziecko mogło chwycić paluszkami kawałki jedzenia. Pozwala to na stopniowe poznawanie przez dziecka różnych smaków, kształtów, kolorów, temperatury i konsystencji pokarmów już od pierwszego posiłku. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych metod podawania przecierów, musów i jedzenia w konsystencji papkowatej. Dziecko początkowo je rączką, ale szybciej niż inne dzieci uczy się korzystania z plastikowych sztućców.

Początki BLW to zabawa. Maluch ogląda, liże pokarmy, żuje, wypluwa, a dopiero w późniejszym etapie potrafi je przełknąć. Należy pamiętać o tym, że stały pokarm to dla dziecka nowość i nie można nastawiać się na to, że maluch zje cały posiłek. Do momentu, kiedy to nastąpi, mama będzie miała już za sobą brudne ściany i bardzo często mytą podłogę. Wtedy przyda się dużo cierpliwości i czworonożny przyjaciel, który chętnie zje to, co zostało przez maluszka zrzucone na ziemię.

Stosując tradycyjne metody wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka podajemy kleiki, kaszki, warzywa, owoce w postaci zmiksowanej, przetartej. Posiłki często mają taką samą barwę i nie są dla dziecka atrakcyjne. W metodzie BLW maluch dostaje kolorową zupkę z pokrojonymi w słupki czy kostkę warzywami, a zamiast musu z owoców je podduszone lub surowe kawałki jabłka i innych owoców. Dziecko może chrupać, łamać jedzenie, oddzielać kawałki. Uczy się także dźwięków, bo zauważa, że inaczej jest, kiedy na podłodze ląduje kawałek ryby, a inaczej, gdy marchewka ugotowana al. dente.

Udowodniono, że dzieci, u których wprowadzano pokarm za pomocą BLW bardzo rzadko były wybrednymi niejadkami. Dlaczego? Dlatego, że od pierwszego posiłku dziecko ma wybór ile zje, czy zje i jaki czas przeznaczy na posiłek. Poza tym maluch siedzi w swoim krzesełku przy stole i je razem z innymi domownikami w porze posiłków – naśladuje dobre nawyki. Cały czas poznaje nowe warzywa i owoce, ich naturalny wygląd, smak, zapach i konsystencję. BLW nie zmusza dziecka do jedzenia, nie dopuszcza stania nad nim i mówienia „Otwórz buzię, zjedz jeszcze łyżeczkę, za mamusię, za tatusia…”. Nie trzeba obawiać się, że dziecko się nie najada, bo zjadło 5 ziarenek ryżu. W początkowym okresie wprowadzania pokarmów stałych mleko nadal jest podstawowym składnikiem diety.

Dziecko szybciej staje się samodzielne i pewne siebie, czuje, że rodzice liczą się z jego zdaniem i wyborami, akceptują to, że nie zawsze ma ochotę na dany pokarm (i ma do tego prawo!). Do metody BLW przekonali się już pediatrzy, fizjoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy i logopedzi. BLW jest w pełni bezpieczne, naturalne i korzystne dla zdrowia dziecka.

Anna Baczyńska
Dietetyk

Przeczytaj także: Mrożone warzywa w diecie 7 miesięcznego dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.