banner

Dieta dziecka po pierwszym roku życia

Autor: Agnieszka Daria Kula

Dieta dziecka po 1. roku życia zaczyna powoli przypominać dietę osoby dorosłej. Nie należy jednak ograniczać w niej ilości tłuszczu i cholesterolu, co ma miejsce w żywieniu osób dorosłych. Poza tym zbyt duża ilość błonnika pokarmowego również nie jest wskazana.

Dzieciom nie powinno się podawać potraw ciężkostrawnych, długo zalegających w żołądku, smażonych (maksymalnie potrawy smażone można podawać 1 raz w tygodniu), ostro przyprawionych, z dużą ilością soli i cukru. Jeżeli dziecko wypluwa nowe produkty należy mu je na początku podawać z tymi, które już zna i akceptuje. Dzieci często dopiero po wielu próbach przekonują się do nowych produktów w diecie.

W diecie dziecka po 1. roku życia powinny znaleźć się produkty ze wszystkich 5 grup. Należy dbać o jakość wybieranych produktów, a także o urozmaicenie diety. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że dieta jest pełnowartościowa i zapewnia dowóz wszystkich niezbędnych do rozwoju dziecka składników odżywczych.

1. Produkty zbożowe

Warto spożywać produkty zbożowe jak najmniej przetworzone. Do diety dziecka po 1. roku życia warto włączyć naturalne płatki, kasze, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, owsiankę, pieczywo typu graham, powoli wprowadzać pieczywo z dodatkami ziaren zbóż, soi, słonecznika. Białe pieczywo pszenne, wysokoprzetworzone należy ograniczyć w diecie. Spośród gotowych kaszek dla niemowląt proszę wybierać te bez dodatku cukru.

2. Mleko i produkty mleczne.

Dzieciom do 3. roku życia należy podawać pełnotłuste produkty mleczne. Do diety należy wprowadzić również: jogurt naturalny, maślankę, kefir, sery twarogowe, ser żółty, pełnotłuste mleko niemodyfikowane. Mleko krowie należy podawać dziecku ostrożnie, aby dostrzec ewentualną reakcję alergiczną. Na początku można rozpocząć podawanie mleka krowiego od niewielkiej porcji 1 raz w ciągu dnia. Jeżeli nie pojawią się żadne dolegliwości typu: wymioty, biegunka, wysypka, to po kilku dniach można podać znowu mleko krowie, większą ilość lub zwiększyć częstotliwość do 2-3 razy w ciągu dnia. Nie należy jednak rezygnować
z podawania mleka modyfikowanego junior.

3. Mięso, ryby, wędliny, jaja

Dzieciom należy podawać chude gatunki mięsa bez skóry– chudą cielęcinę, drób, ryby (zarówno chude jak i tłuste, 1-2 razy w tygodniu). Wędliny również należy wybierać chude, raczej drobiowe. Warto również samemu piec mięso. Należy unikać podrobów (kiszka, pasztetowa, kupne pasztety, parówki itp.), przetworów mięsnych. W ciągu tygodnia dziecko powinno spożywać 3-4 jajka. Wlicza się w to także jajko dodane do przygotowania np. sałatki czy panierki.

4. Warzywa i owoce

Warzywa i owoce należy podawać w ilości 250 g warzyw i 200 g owoców. Aby zapewnić dziecku odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, należy zadbać o urozmaicenie i uwzględnić w diecie dziecka warzywa i owoce ze wszystkich grup: zielone, czerwone, pomarańczowe, fioletowe i żółte. Dziecku po 1. roku życia można podać już owoce cytrusowe. Cytrusy mogą jednak wywołać reakcję alergiczną u malucha, dlatego należy uważnie obserwować czy dziecko nie ma dolegliwości po ich spożyciu.

5. Tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Pieczywo należy smarować dziecku wysokiej jakości masłem. Prawdziwe masło zawiera min. 82% tłuszczu. Jako dodatek tłuszczowy do zup można stosować wysokiej jakości masło, oliwę z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta dziecka powyżej 1. roku życia

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl