banner

Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku 1,5-3 lat

Autor: Aleksandra Kilen

Dziecko w tym okresie życia potrzebuje szczególnej opieki rodziców. Staje się silniejsze i bardziej samodzielne, jednak mimo to jest całkowicie od nich zależne, także w kwestii odpowiedniego odżywiania. Właściwe żywienie dziecka wpływa na jego rozwój fizyczny i umysłowy, który w dużym stopniu przypada na wiek od 1,5 do 3 lat.

Maluch staje się bardziej ruchliwy i ciekawy świata, dlatego jego koncentracja jest rozproszona i trudno ją skupić na konkretnej czynności np. jedzeniu. Spróbuj zainteresować dziecko jedzeniem.

• Przede wszystkim nie karm go podczas oglądania ulubionej bajki. Jest to znaczne ułatwienie dla rodziców, jednak nie uczy to dziecka odpowiednich nawyków żywieniowych. Maluch powinien być skoncentrowany na czynności jedzenia, a nie na telewizji. Dzięki temu, od początku nauczysz go, co jest zdrowe i nie będziesz miała problemów w wieku późniejszym.

• Zachęcaj swoją pociechę do zdrowych pokarmów poprzez opowiadanie mu o nich bajek, czy ciekawostek np. czy wiesz, że kalafior jest dużym kwiatem, który uwielbia pić wodę i rośnie w ogródku Twojej babci, po to, abyś Ty mógł go zjeść na obiadek?

• Posiłki powinny być interesujące i ładnie podane. Dbaj o odpowiednią kolorystykę i ciekawą aranżację produktów na talerzu. Talerze i posiłki na nich podawane o kolorystce ciepłej- czerwień, żółć, zieleń, pomarańcz- zachęcają do jedzenia, natomiast te w kolorach ziemnych zmniejszają apetyt. Wiele pomysłów dotyczących ciekawych dekoracji na talerzu najdziesz w książkach kucharskich dla dzieci lub w internecie.

• Dbaj o różnorodność podawanych posiłków. Na pierwsze danie-zupę i na drugie danie staraj się serwować dania w innym kolorze i smaku. Gdy dziecko zje zupę pomidorową z makaronem, niechętnie sięgnie po spaghetti z sosem pomidorowym i mięsem z indyka.

• Nic na siłę. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, gdy nie ma na to ochoty lub, gdy coś mu wyjątkowo nie smakuje. Jeśli jednego dnia ominie posiłek lub nawet dwa, następnego z pewnością to nadrobi. Dlatego nawet przy nieodpowiedniej ilości zjednanych posiłków w ciągu dnia, nie dokarmiaj dziecka w między czasie. Kształtuje to niezdrowe nawyki żywieniowe, które w przyszłości mogą doprowadzić do nadwagi czy otyłości.

• Jeśli dziecko jest „niejadkiem” i przez długi czas (3 miesiące) nie przybiera na masie ciała, należy skonsultować się z lekarzem.

• W wieku 1,5 roku należy już podawać produkty o różnej konsystencji, a nie wyłącznie papkowate. Należy również odstawić butelkę ze smoczkiem i przyzwyczaić dziecko do gryzienia i żucia. Jest to bardzo ważne ze względu na prawidłowy rozwój uzębienia i szczęki.

• Potrawy dla dzieci powinny mieć wyraźny smak. Można używać przypraw naturalnych takich jak: szczypiorek, koperek, natka pietruszki, czosnek, chrzan, kminek, majeranek, oregano, bazylia. Potrawy można również skrapiać sokiem z cytryny, olejem rzepakowym bezerukowym, słonecznikowym czy oliwą z oliwek.

• Należy unikać potraw tłustych i zbyt ostrych. Powinno się ograniczać potrawy smażone.

• Należy również unikać potraw ciężkostrawnych (bigos, smażone mięso, duże ilości grzybów i inne).

• Powinno się ograniczać dziecku podaż soli i cukru oraz produktów w nie bogatych (napoje słodkie i gazowane, słodycze, słone przekąski, sos sojowy i inne)

• Produkty podawane dziecku powinny być świeże i zdrowe, najlepiej z upraw ekologicznych.

• Warzywa i owoce powinny być różnorodne, aby ograniczyć podaż ewentualnych pestycydów i środków ochrony roślin. Powinny być także obrane, ponieważ pod skórką znajduje się nie tylko duże ilości zdrowych witaminy i składników mineralnych, ale i szkodliwych substancji stosowanych w celu ochrony roślin przed insektami i chorobami.

• Wszystkie produkty używane do sporządzania potraw dla maluch powinny być starannie myte i poddawane odpowiedniej obróbce.

• Tłuste kawałki mięsa powinny być usuwane, a lekko zgnite warzywa czy rośliny w ogóle nie mogą być podawane dziecku. Ryby należy wybierać młode, świeże i pozbawione ości.

• Do picia warto podawać dziecku wodę niegazowaną, herbatki owocowe, ziołowe, soki pomarańczowe 100% lub warzywne przeznaczone dla dzieci. Codziennie maluch powinien wypijać około 1 l na 10 kg masy ciała.

• Prawidłowa dieta dla dzieci w wieku 1,5-3 lata powinna dostarczać: warzyw (także strączkowych) i owoców do każdego posiłku, produktów zbożowych z pełnego ziarna, mleka i produktów mlecznych o zmniejszonej zawartości tłuszczu, olejów roślinnych lub miękkich margaryn o małej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i trans, ryb ( 2 razy w tygodniu), chudego mięsa, drobiu (bez skóry) i produktów mięsnych o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Aleksandra Kilen
Dietetyk medyczny

Przeczytaj także:
Produkty spożywcze w diecie dziecka po 1 roku życia
Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku 3-6 lat

Zobacz:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl