banner

Dieta dla zdrowych zębów

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam, czy zła dieta może wpływać na wielkość kamienia nazębnego? Po urodzeniu dziecka strasznie narasta mi kamień nazębny i się zastanawiam czy zła dieta może być tego przyczyną. Pozdrawiam Ania.

Witam,

myślę, że na temat procesu powstawania kamienia nazębnego i temu jak jemu zapobiec szerzej powinien wypowiedzieć się stomatolog. Nie pisze Pani nic o tym jak się odżywia. Poniżej zamieszczam więc ogólne założenia diety, która w naturalny sposób wzmacnia i poprawia stan zębów.

W diecie powinna Pani zwrócić uwagę przede wszystkim na produkty bogate w cukier, przez który w jamie ustnej rozwijają się bakterie. Zdecydowanie zaleca się ograniczenie wszelkiego rodzaju słodyczy: ciast, ciasteczek, cukierków, słodkich jogurtów, deserów, soków, owoców w słodkiej zalewie itp.

Do diety warto wprowadzić dużo świeżych warzyw i owoców. Szczególnie te twarde pomagają w pozbyciu się płytki nazębnej. Poza tym owoce i warzywa zawierają witaminę C, która chroni dziąsła przed stanami zapalnymi i krwawieniem. Jako przekąski może Pani pogryzać więc marchewkę, selera, rzodkiewkę, krążki papryki, twarde jabłka, również orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika. Szczególnie bogate w witaminę C są zaś: natka pietruszki, czerwona papryka, brukselka, brokuły, czarna porzeczka, truskawki.

W diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości niskotłuszczowych produktów mlecznych (mleko do 2% tł., mleko acidofilne, maślanka, jogurt naturalny bez dodatku mleka w proszku, twarożki, chudy biały ser, sery żółte- od czasu do czasu ze względu na dużą zawartość cholesterolu i soli), które są źródłem wapnia. Pierwiastek ten jest budulcem kości i zębów. Znajduje się on również w produktach roślinnych, np. orzechach, brokułach, warzywach zielonolistnych, nasionach roślin strączkowych, w suszonych figach, morelach czy bananach.

Produkty pełnoziarniste, grube kasze, ryż brązowy, makaron razowy, naturalne płatki zbożowe. Wymienione produkty są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, dzięki któremu dłużej żujemy pokarm, zwiększa się wydzielanie śliny i resztki pokarmowe są wypłukiwane ze szczelin między zębami.

Z korzyścią dla szkliwa zębów, a także sylwetki będzie ograniczenie słodkich soków czy napojów. Zamiast tego pragnienie najlepiej gasić wodą mineralną, owocowymi herbatami (ale bez dodatku cukru) czy zielona herbatą. Ta ostatnia jest źródłem polifenoli, które wywierają dobroczynny wpływ m. in. na zęby: wzmacniają je i chronią przed próchnicą.

Podstawą diety powinny więc być produkty jak najmniej przetworzone, bogate w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, błonnik pokarmowy.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta w czasie laktacji

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.