banner

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Autor: Magdalena Uchman

Witam, Mam 5 letnią córkę. Od jakiegoś czasu zaobserwowałam u niej nieprzyjemny zapach z ust głównie rano. Córka nie ma dziur bo kontroluję to u stomatologa. Co w takim razie może być tego przyczyną. Dziękuję za pomoc Zuzanna B.

Nieprzyjemny zapach z ust jest dosyć częstym problemem, który dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Aby móc skutecznie wyeliminować ten stan konieczne jest ustalenie przyczyn jego występowania. Najczęściej występującą przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach z ust związany właśnie z nieprawidłowościami w jamie ustnej dotyczy 80-90% osób z tym problemem. W jamie ustnej występują bakterie (w największych ilościach bakterie te zasiedlają grzbiet języka), które wydzielają związki siarkowe odpowiedzialne za przykry zapach z ust. Zwiększone produkcji tych związków ma miejsce, gdy znacznie zmniejszy się ilość śliny w jamie ustnej. Najczęściej ma to miejsce podczas snu. Stąd właśnie często występujący nieprzyjemny zapach z ust rano, zaraz po przebudzeniu. Bakterie występujące w jamie ustnej zwiększają swoją aktywność również podczas chorób przebiegających z gorączką. Aby pozbyć się tego problemu wystarczy jeszcze dokładniej dbać o higienę jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Zęby należy szczotkować odpowiednio długo, stosując przy tym techniki szczotkowania pozwalające na dokładne oczyszczenie zębów z resztek jedzenia. W trakcie mycia zębów warto również pamiętać o szczotkowaniu języka, dzięki czemu usuniemy nadmiar bakterii z jego powierzchni. Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu są właśnie te bakterie, nie ma się czym przejmować, ponieważ jest to zjawisko fizjologiczne. Wystarczy przestrzegać zasad higieny i wszystko powinno wrócić do normy.

Jeśli jednak problem będzie się nadal utrzymywał koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza, w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Nieprzyjemny zapach z ust w takim wypadku może występować z powodu chorób infekcyjnych, chorób przyzębia, zapalenia migdałków czy chorób przewodu pokarmowego. Wśród przyczyn związanych z układem pokarmowym najczęściej wymienia się chorobę refluksową. Jest to choroba w której upośledzone jest działanie zwieracza na granicy przełyku i żołądka. Dysfunkcja tego elementu przewodu pokarmowego powoduje, że kwaśna treść żołądka zrzucana jest do przełyku.

Inną przyczyna może być również nieprawidłowy sposób żywienia dziecka. Jeśli dieta jest zbyt ciężkostrawna i dominują w niej produkty smażone, pokarm zbyt długo zalega w żołądku. Dieta małego dziecka powinna być lekko strawna, zawierać jak najwięcej naturalnych produktów, jak najmniej przetworzonych, a dominującą techniką kulinarną powinno być gotowanie. Nie powinno się podawać dziecku kolacji bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinien być podany 2-3h przed snem, tak aby pokarm dokładnie został strawiony. Wczesne jedzenie kolacji odciąża układ pokarmowy, dając mu szanse na regenerację i zasłużony odpoczynek, a nam na lepszy sen.

Myślę, że nie ma się Pani czym przejmować, ponieważ tak jak pisałam na początku najprawomocniej przykry zapach z buzi Pani córki wynika z nadmiernej aktywności bakterii, które u każdego z nas występują. Jeśli jednak ma Pani jakiekolwiek wątpliwości zalecam udać się z córką do lekarza, który ewentualnie skieruje do odpowiedniego specjalisty.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Męczący problem u dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl