banner

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść nabiału ?

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Witam, mam pytanie do Pani Ekspert. Moja córka, 4 lata, nie chce pić w ogóle mleka i jego przetworów. Nie udaje mi się przemycić kefiru, mleka dodawać do zupy, budyniu też nie chce. Co mogę zrobić, aby jej nie zaszkodzić? Powiem, że córka je tak już od roku i mam wrażenie, że słabiej się rozwija. Czy możliwe, że już jej zaszkodziłam? Jak inaczej przemycić nabiał jak w każdej formie jest wyczuwalny? Będę wdzięczna za pomoc.

Witam,

Produkty mleczne według piramidy zdrowego żywienia powinny być spożywane codziennie, co najmniej w ilości dwóch porcji. Dostarczają one pełnowartościowego białka, ale także niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin i składników mineralnych jak witamina D, B12, wapń. Do grupy tej zaliczamy mleko, jogurty, kefiry, maślanki, serki homogenizowane, ziarniste (wiejskie), sery twarogowe, sery podpuszczkowe (żółte), topione, pleśniowe, typu Fromage, Feta, itd. Jeśli dziecko nie chce spożywać żadnego z tych produktów przez dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza w celu oceny rozwoju dziecka według siatek centylowych. Może być także rozważana suplementacja wapniem i witaminą D w celu zapobiegania jego niedoborom i konsekwencjom (krzywica, osteopenia, próchnica zębów).

W domu należy zwrócić baczną uwagę na to, jakie produkty codziennie zjada dziecko. Być może jest tak, że córka nie lubi spożywać produktów mlecznych w pewnych konfiguracjach z innymi produktami, np. na słodko. Można spróbować w takim wypadku podać twarożek zrobiony z przyprawami: szczypiorek, rzodkiewka, bazylia, pieprz, być może córce potrzeba jest wyrazistych smaków. Proszę spróbować dodawać różnego typu produkty mleczne do potraw przez córkę lubianych, może to być nawet roztopiony ser żółty na grzankach czy nawet na spaghetti. Ważne jest, aby niewielkie ilości, ale pojawiały się w jadłospisie, dzięki czemu mała będzie przyzwyczajać się do różnych smaków. Zachęcam także do lektury artykułu „Źródła wapnia w diecie bezmlecznej”, gdzie wymieniłam sporą grupę produktów niepochodzących z mleka, a dostarczających wapnia. Nie należy zapominać także o produktach wzbogacanych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z dodatkiem wapnia zaczynając od produktów sojowych (przeznaczonych głównie dla wegetarian, którzy także muszą uzupełniać ten składnik w diecie), typu mleka, serki, mleko ryżowe, przez płatki śniadaniowe po soki owocowe czy warzywne z dodatkiem tego składnika mineralnego.

Sytuacja z Pani córką tak naprawdę może się zmienić z dnia na dzień. Dzieci w tym wieku poznają różne smaki, jedzą już wszystko, ale bardzo często jest tak, że świadomie odmawiają jakichś produktów lub jedzą tylko jeden rodzaj, np. tylko bułkę z ogórkiem. Zazwyczaj okres ten ustępuje samoistnie. Jednak w przypadku dalszych problemów z dietą dziecka, i jak Pani mówi jego rozwojem, radzę zgłosić się do lekarza oraz dietetyka, który pomoże ustalić indywidualną dietę dla córeczki, aby zapewnić jej odpowiednie spożycie wszystkich składników odżywczych.

Pozdrawiam,
Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Pomysłowe śniadania z owocami

Kategorie

Sklep przepisy-dla-dzieci.pl