banner

Niejadek

Autor: Małgorzata Bieńkowska

Witam,
Mój syn ma 18 miesięcy i nie chce jeść śniadań, je dopiero o 12 obiad. Nie chce jeść pieczywa ani kanapek, kaszek, nie pije mleka. Mam z nim wielki problem bo je niewiele produktów. Nie wiem już co mam mu robić na śniadanie czy kolację. Tylko z obiadami nie mam problemów.

Witam,

Według zasad prawidłowego żywienia racjonalna dieta powinna mieć swoją podstawę w produktach zbożowych, najlepiej z pełnego przemiału, pełnoziarnistych. Jeśli dziecko nie chce jeść pieczywa należy te produkty wprowadzać w innej formie: kasz, makaronów, ryżu, mąki. Śniadanie można podać w formie omletów, bądź naleśników (z mąki z pełnego przemiału najlepiej) z różnymi farszami. Już samo ciasto będzie zawierało pewne ilości mleka, warto też jako farsz do naleśników użyć sera twarogowego, żeby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość wapnia, skoro nie pije mleka w czystej postaci. Rozumiem, że jeśli w obiady je ładnie to nie ma problemu ze spożywaniem przez niego warzyw. Ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, brokuły, itp.) zawierają duże ilości wapnia, więc można też zrobić farsz do omleta czy naleśników z warzyw i szynki lub jakiegoś innego mięska. Dobrym pomysłem może być też wypróbowanie kanapek na ciepło, czyli tzw. tostów. Mogą być zarówno w wersji słodkiej np. z dżemem, czy też z serem żółtym i szynką. Troszkę jednak to zmienia smak całości i pieczywa samego w sobie, więc może takie śniadanie będzie bardziej akceptowane przez dziecko. Kolejnym pomysłem na śniadanie i kolację mogą być różnego typu zapiekanki warzywne. Powinny się składać z części zbożowej (makaron, kasza, ryż, itp.), warzyw (pełna dowolność w zależności od tego co dziecko lubi) lub na słodko z owocami oraz z dodatku białkowego, którym może być ugotowane wcześniej mięsko, nasiona roślin strączkowych (np. fasolka, ciecierzyca). Dodatek sera, który po roztopieniu przyjemnie się ciągnie powinien zachęcić dziecko do spożycia takiego posiłku. Polecam też przygotować do potrawy sos na bazie jogurtu naturalnego, który także zwiększy spożycie wapnia.

Należy się zastanowić także nad możliwymi przyczynami niechęci dziecka do jedzenia śniadań. Być może za późno się kładzie spać, wstając wcześnie jego organizm nie zdąży strawić kolacji (która powinna być spożyta najpóźniej 2 godziny przed snem), dlatego może po prostu nie być rano głodny. Czy dziecko pije w nocy? Podajemy ewentualnie tylko wodę, żeby nie obciążać organizmu, który powinien się w tym czasie regenerować. Podaż mleka bądź napojów słodzonych przed snem również może powodować brak porannego apetytu. Nie wiem też jak długo trwa taka sytuacja. Dzieci, gdy już są w wieku kiedy mogą jeść już wszystkie produkty bardzo często wybierają sobie te, które im najbardziej przypadną do gustu. Bardzo możliwe jest, że jest to tylko chwilowa sytuacja i Pani syn przestawi się niedługo na prawidłowy sposób żywienia. Należy tak czy inaczej, mimo jego niechęci podawać zarówno śniadanie, jak i te produkty, których na razie nie spożywa, czekając aż któregoś dnia po nie sięgnie sam, bez zmuszania. Istotny jest też dobry przykład rodziców, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie.

Pozdrawiam,

Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść nabiału?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.