banner

Właściwości odżywcze i lecznicze brokuła

Autor: Marzena Gontarz

Ze względu na ogromne ilości witamin i minerałów, a przede wszystkim cennych przeciwutleniaczy brokuł to prawdziwy champion w kategorii najzdrowszych warzyw, zapobiegających wielu groźnym chorobom, w tym nowotworom i chorobom serca.

Badania naukowców wykazały, że regularne spożywanie brokułów zapobiega rakowi jelita grubego i minimalizuje ryzyko katarakty. W innych badaniach nad wpływem diety na zapobieganie atakom serca, brokuł znowu był na pierwszym miejscu. A wg najnowszych badań brokuł, dzięki zawartości sulforafanu, chroni także przed ciężką chorobą płuc, nękającą głównie palaczy.

Składnik brokułów o nazwie sulforafan hamuje enzym, który przyczynia się do rozwoju zwyrodnienia stawów. Zwyrodnienie stawów jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób starszych. Choroba ta jest spowodowana zwiększoną aktywnością enzymów degradujących chrząstkę stawową (jak kolagenaza) i zmniejszeniem aktywności czynników stymulujących jej odbudowę. Prowadzi to do stopniowej utraty chrząstki, głównie w stawach kolanowych, biodrowych i stawach kręgosłupa. Na predyspozycje do zwyrodnienia stawów mają wpływ czynniki genetyczne, wrodzone wady stawów, jak również cukrzyca, nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Schorzenie objawia się bólami, które mogą utrudniać wykonywanie różnych ruchów i czynności, takich jak chodzenie, wstawanie, siadanie. Obecnie brak skutecznych metod jego leczenia. W ostateczności, zniszczony staw można zastąpić endoprotezą. Aby złagodzić ból, pacjenci ze zwyrodnieniem stawów zażywają duże ilości leków przeciwbólowych, jednak wiąże się to z ryzykiem silnych działań niepożądanych.

Sulforafan jest obecny w warzywach z rodziny krzyżowych, jak: kapusta, kalafior, a zwłaszcza w brokułach. Jedzenie brokułów podnosi jego stężenie we krwi.

Wartości odżywcze brokuła

Brokuł jest bardzo zasobny w witaminy A (400 j.m.), C (100mg), B1 (90 mcg), B2 (210 mcg), PP, kwas foliowy oraz minerały (dużo wapnia, żelaza, fosforu, sporo magnezu, siarki i potasu). I tak dla przykładu gotowany brokuł ma więcej witaminy C niż pomarańcza i tyle samo wapnia co szklanka mleka. Jedna średnia różyczka brokuła zawiera trzy razy tyle błonnika co kromka chleba razowego. Również pod względem zawartości witaminy A brokuł to jedno z największych źródeł tej witaminy.

Właściwości lecznicze brokułów

Ale o wyjątkowej wartości brokuła świadczy nie tyle jego zasobność w witaminy i minerały, co zawartość substancji zwalczających nowotwory.

Poza sulforafanem chroniącym przed obturacyjną chorobą płuc, brokuły zawierają także inne formy izotiocyjanów stymulujących produkcję w organizmie antynowotworowych substancji tzw. enzymów II fazy odtruwania. Enzymy te z kolei neutralizują substancje nowotworowe zanim zdążą one uszkodzić DNA zdrowych komórek. Badania wykazały, że izotiocyjany chronią przed rakiem piersi i prostaty, a z badań przeprowadzonych przez naukowców japońskich wynika, że blokują one również wzrost komórek nowotworowych raka skóry.

Niezależnie od właściwości zapobiegania nowotworom, brokułom przypisuje się także zapobieganie i łagodzenie takich schorzeń jak: choroba Alzheimera, cukrzyca, choroby wynikające z niedoboru wapnia, choroby serca, artretyzm, a nawet procesy starzenia.

mgr inż. Marzena Gontarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Rooibos- jedna filiżanka, wiele korzyści

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.