banner

Oliwa z oliwek- skarb znad Morza Śródziemnego

Autor: Natalia Ciesielczuk

Oliwa z oliwek jest jednym z najczęściej używanych tłuszczów, zarówno ze względu na swoje właściwości jak i wspaniały smak. Niemal każda pani domu posiada go w swojej kuchni i używa do wielu potraw. Produkt ten pochodzi z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, głównie z Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Francji. W regionach tych bowiem znajduje się 98% drzew oliwnych hodowanych na całym świecie, dlatego też kraje europejskie przodują w światowej produkcji. Następne na liście są tereny leżące na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej. Rocznie produkuje się około 2,5-3 milionów ton. Oliwa z oliwek znajduje się w czołówce olejów jadalnych w Europie, razem z olejem słonecznikowym, rzepakowym oraz sojowym.

Produkt ten składa się w 98-99% z triacylogliceroli, pozostała część to związki towarzyszące, w skład których wchodzi około 230 różnych substancji, takich jak polifenole, tokoferole, węglowodory, sterole, alkohole alifatyczne oraz związki lotne, nadające aromat. Oliwa z oliwek zawiera około 14% kwasów tłuszczowych nasyconych, 72% kwasów tłuszczowych monoenowych (głównie oleinowy) oraz 14% kwasów tłuszczowych polienowych (przeważnie linolowy).

Popularność diety śródziemnomorskiej w dużym stopniu wpłynęła na pochylenie się nad właściwościami oliwy z oliwek, która jest jednym z głównych składników tej diety. Wiele przeprowadzonych już do tej pory badań udowodniło związek pomiędzy spożywaniem oliwy z oliwek a obniżoną zachorowalnością na choroby cywilizacyjne. Korzystne właściwości tego produktu wynikają przede wszystkim z dużej zawartości kwasu oleinowego (55-83%) oraz związków przeciwutleniających. Jednocześnie, spożywanie oliwy z oliwek zapewnia organizmowi duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przy czym zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, niekorzystnych dla naszego organizmu, jest stosunkowo niska.

Spożywanie oliwy z oliwek wpływa na obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu we krwi oraz frakcji LDL. Naturalnie występujące w produkcie antyoksydanty, takie jak karotenoidy, fenole, sterole czy tokoferole ochraniają organizm przed wszystkimi niekorzystnymi procesami powodowanymi przez wolne rodniki, które są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenie DNA, białek oraz lipidów. Występowanie wolnych rodników może powodować także rozwinięcie się chorób takich jak różnego rodzaju nowotwory, zaćma, choroby układu krążenia czy neuropatia, jednocześnie prowadząc do szybszego starzenia się komórek. Spożywanie oliwy z oliwek działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo oraz przeciwkrzepliwie, co więcej, sprzyja redukcji masy ciała, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy oraz obniża oporność tkanek na insulinę.

Substancje występujące w oliwie z oliwek są łatwo przyswajalne przez organizm oraz zapewniają ochronę błonie śluzowej żołądka i jelit. Jej spożywanie jest szczególnie zalecane chorym z zaburzeniami trawienia, ponieważ wpływa na poprawę pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jednocześnie, oliwa z oliwek wpływa na spowolnienie procesów starzenia się i degeneracji układu nerwowego, co może zapobiegać rozwojowi chorób, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Warto zatem korzystać w swojej kuchni z produktów, które oprócz nadaniu wspaniałego smaku naszym potrawom, korzystnie wpłyną na nasz organizm, jednocześnie zapobiegając wielu chorobom.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Papryka – chrup na zdrowie i ze smakiem

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.