banner

Siemię lnianie- skarb natury

Autor: Natalia Ciesielczuk

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, nazywane tak, kiedy używa się ich jako zielarskiego środka leczniczego. Nasiona te są płaskie, szarobrązowe i niewielkie, bo ich średnica to zaledwie 2-3 mm. Można je dostać zazwyczaj w sklepach zielarskich, aptekach bądź stoiskach ze zdrową żywnością. Mimo swojego maleńkiego rozmiaru, nasiona lnu mają ogromne właściwości prozdrowotne i wspaniale działają na nasz organizm. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż jest to produkt jeszcze mało znany i niedoceniany.

W ich skład wchodzi wiele cennych substancji. W 100 g nasion zawartych jest 42 g tłuszczów, warto natomiast dodać, że są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3, których ilość jest porównywana do ilości występujących w rybach. Ponadto, aż 27 g błonnika, 18 g białek, w których skład wchodzą bardzo korzystne dla nas aminokwasy, duże ilości witamin B1, B6, E, kwas foliowy oraz składniki mineralne takie jak magnez, wapń, żelazo oraz cynk. Siemię lniane w swoim składzie zawiera także substancje śluzowe oraz fitoestrogeny.

Nasiona lnu, ze względu na właściwości, które posiadają, możemy wykorzystywać z powodzeniem zarówno jako środek typowo spożywczy, jak i leczniczy. Po zalaniu wodą pęcznieją, kilkakrotnie zwiększając swoją objętość oraz otaczają się wydzielanym śluzem. Biorąc pod uwagę bardzo korzystny skład kwasów tłuszczowych pomagają w redukcji podwyższonego poziomu cholesterolu. Siemię lnianie, dzięki zawartości witaminy E wykazuje właściwości przeciwutleniające, natomiast flawonoidy i fitosteryny powodują, że pomaga chronić układ krwionośny oraz zapobiega miażdżycy, zaćmie oraz obniża ciśnienie krwi. Kolejną korzyścią jest to, że dzięki obecności fitoestrogenów, nasiona lnu pomagają łagodniej przejść okres menopauzy, oraz obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory prostaty, piersi oraz macicy. Ponadto, siemię lnianie osłania przewód pokarmowy, ze względu na wydzielany śluz, chroniąc tym samym przed substancjami szkodliwymi. Nasiona także lekko przeczyszczają oraz ułatwiają wypróżnianie się, przyśpieszając ruchy perystaltyczne jelit. Działają także bardzo korzystnie na skórę, wygładzają ją oraz wpływają na jej elastyczność.

Picie naparu lnianego zaleca się przy wielu różnych chorobach, takich jak np. nieżyt żołądka, dwunastnicy, jelit, przy nadkwasocie, biegunkach oraz wrzodach i zaparciach. Siemię lniane można także stosować w formie okładów na skórę, lecząc rany, które trudno i długo się goją, oparzenia a także odmrożenia. Może stosować je także na skórę twarzy przy trądziku, suchości skóry czy różnego rodzaju wysypkach. Spożywanie siemienia lnianego jest także bardzo korzystne dla osób będących na diecie, odchudzających się oraz tych, które chcą utrzymać swoją wagę, ze względu na uczucie pełności w żołądku i hamowanie apetytu. Jedna łyżeczka (10g) nasion lnu zawiera 46 kcal.

Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, nasiona lnu są bardzo podatne na jełczenie i mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia.

Siemię lnianie najlepiej spożywać mielone, po zalaniu wodą. Możemy je także dodawać do różnego rodzaju ciasteczek zbożowych, owsianek, musli, bułeczek, pieczywa, sałatek, jogurtów owocowych bądź naturalnych, panierek czy wielu innych potraw. Warto z siemienia lnianego korzystać, ponieważ jest tanie, łatwo dostępne i wspaniale wpływa na nasze zdrowie.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Bogactwo natury – owoce żurawiny

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.