banner

PRZEWODNIK PO DIETACH cd.

Autor: Marta Zofia Niedziałkowska

Kolejna dieta w naszym przewodniku to dieta South Beach

Na czym polega?

Dieta South Beach składa się z trzech następujących bezpośrednio po sobie faz. I faza trwa dwa tygodnie, jest najbardziej rygorystyczna i najtrudniejsza do przejścia. W jej trakcie wyklucza się z jadłospisu owoce, pieczywo, słodycze, nabiał, alkohol i napoje zawierające kofeinę. Zakładany efekt I fazy to utrata 4-6 kilogramów. II etap diety nie jest ograniczony czasowo. Można wprowadzić do jadłospisu niewielkie ilości węglowodanów, niektóre owoce, małe porcje pieczywa razowego, grubych kasz, brązowego ryżu. Nadal zabronione jest spożywanie słodyczy, niektórych warzyw i owoców, białego pieczywa. III faza według założeń powinna być stosowana do końca życia. Dieta powinna opierać się na produktach o niskim indeksie glikemicznym.

Jak wpływa na zdrowie?

I faza diety South Beach jest uboga w węglowodany, przy tym monotonna i niedoborowa. W trakcie dwóch tygodni trwania tego etapu odczuwalne jest zmęczenie, ospałość, brak energii. Glikemia (poziom cukru we krwi) zostaje rozregulowana, metabolizm może ulec spowolnieniu co prowadzi do efektu jo-jo jeżeli ktoś przerwie dietę. Z powodu małej podaży błonnika i produktów objętościowych pojawiają się kłopoty z wypróżnieniami. II etap diety dopuszcza spożycie niewielkiej ilości węglowodanów, jest to nadal zbyt mała ilość dla osoby dorosłej. Dodatkowo z powodu braku określonego czasu trwania fazy, osoby zdeterminowane i bardziej wytrwałe mogą zbyt długo stosować taki sposób odżywiania doprowadzając w efekcie do niedoborów witamin i składników mineralnych. Spożycie nabiału nadal jest znikome, po kilku tygodniach tak niskiej podaży wapnia i witaminy D zwiększa się ryzyko wystąpienia osteopenii a w konsekwencji osteoporozy. III faza pozwala jeść wszystkie produkty spożywcze o indeksie glikemicznym poniżej 60, wymaga to poznania określonych produktów i znacznie zawęża możliwość wyboru.

Dla zdrowia

Dieta South Beach ma kilka zdrowych zasad. Unikania słodyczy, białego pieczywa i dań mącznych, w zamian spożywanie produktów z pełnego przemiału, razowych, pełnoziarnistych. Większe spożycie warzyw, szczególnie surowych niż owoców, ponieważ owoce zawierają dużo cukrów prostych i powodują skok poziomu glukozy we krwi po spożyciu. Również znajomość podziału produktów za względu na indeks glikemiczny jest przydatna. Jednak w tym wszystkim nie należy zapominać o nabiale, szczególnie o chudych twarogach, niskotłuszczowym mleku, jogurtach i kefirach naturalnych. Codzienne spożycie tych produktów zapewni odpowiednią podaż wapnia, który odpowiada za mocne kości a dodatkowo wspomaga odchudzanie. Diety, w których występują etapy wykluczające pewne składniki nigdy nie będą zdrowymi dietami, nasz organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych, mineralnych i witamin. Pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, makarony razowe, chudy nabiał i mięso, surowe warzywa i owoce oraz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie to podstawa zdrowej diety.

mgr Marta Zofia Niedziałkowska
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta Kopenhaska

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.