banner

O miodzie słów kilka

Autor: Natalia Ciesielczuk

Miodu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Każdy z nas, już od wczesnego dzieciństwa, na pewno zna jego słodki smak. Obecnie, każda pani domu posiada go w swojej kuchni, bo jest wspaniałym dodatkiem do bardzo wielu potraw, nie tylko deserów, ale także dań wytrawnych. Szeroko znane są także właściwości lecznicze miodu, dlatego tak często spożywamy go w różnych chorobach. Dodajemy do herbat, mleka czy wody z cytryną. Nie jest on lekiem, ale jako żywność skutecznie może nam pomagać w walce z różnymi dolegliwościami. Niestety ze statystyk wynika, że w Polsce spożycie miodu jest na dużo niższym poziomie niż w innych krajach Unii Europejskiej. Ale na czym dokładnie polega jego fenomen?

Miód jest naturalnym produktem wytwarzanym z nektaru kwiatowego bądź spadzi przez pszczoły. Miody spadziowe dzielimy na te, ze spadzi z drzew iglastych oraz liściastych. Bardziej popularne są miody nektarowe, do których zaliczamy między innymi: miód lipowy, gryczany, malinowy, wielokwiatowy, akacjowy, wrzosowy, lawendowy, słonecznikowy czy rzepakowy.

Miód składa się w około 80% z węglowodanów, przede wszystkim są to cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza. Oprócz tego, w skład miodu wchodzą także flawonoidy, barwniki roślinne oraz kwasy organiczne. Ponadto, substancje białkowe oraz niewielkie ilości witamin i substancji mineralnych.

Powszechnie wiadomo, że miód posiada właściwości lecznicze. Od pokoleń stosuje się go na różnego rodzaju przeziębienia czy choroby. Warto tu natomiast podkreślić, że nie ma on silnych właściwości farmakologicznych, jednak spożywany w codziennej diecie może mieć bardzo silny, pozytywny wpływ na nasz organizm. Ale tylko spożywany regularnie, nie tylko od święta czy w czasie choroby, wzmacnia i podnosi naszą odporność.

Miód jest wspaniałym, a przede wszystkim naturalnym zamiennikiem cukru. Spożywany zamiast niego odciąża naszą wątrobę oraz poprawia jej funkcjonowanie. Ze względu na to, że w większości składa się z cukrów prostych jest on łatwo przyswajalny. Jednocześnie, bardzo korzystnie wpływa na nasz układ oddechowy, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku kaszlu oraz stanów infekcyjnych. Z powodzeniem można go stosować zamiast środków farmakologicznych na złagodzenie kaszlu u dzieci. Miód doskonale wpływa także na proces gojenia się ran i oparzeń, przyspieszając trwanie leczenia. Jest to jednocześnie produkt polecany osobom po przebytym zawale, chorującym na nadciśnienie, miażdżycę oraz inne choroby układu krwionośnego. Regularne spożywanie miodu może także wpłynąć na obniżenie frakcji LDL cholesterolu.

Według przeprowadzonych badań, miód posiada wiele składników budulcowych, regulujących oraz energetycznych. Jest też naturalnym produktem, który najszybciej uzupełnia niedobory energetyczne oraz utrzymuje ten poziom przez długi czas. Co ciekawe, naukowcy dowiedli, że spożywając każdego dnia przez miesiąc 1 g/kg masy ciała możemy zwiększyć naszą fizyczną zdolność do pracy o 14%, dlatego jest to produkt zalecany szczególnie dzieciom, młodzieży, studentom, osobom uprawiającym sport, ciężko pracującym, powracającym do zdrowia po przebytej chorobie oraz starszym.

Warto zatem sięgnąć po sposoby naszych babć i codziennie rano wypić szklankę wody z miodem i cytryną. Nie tylko uchroni to nas i nasze rodziny przed chorobami, ale pozwoli w pełni cieszyć się życiem i jesienią, która zagościła już na dobre.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Problem aft w jamie ustnej a żywność

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.